Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

Szijjártó Pompeovi: Západní kritici Ruska jsou pokrytci!

Szijjártó Pompeovi: Západní kritici Ruska jsou pokrytci!

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó během setkání s americkým ministrem zahraničí Mike Pompeo uvedl, že evropští kritici Ruska jsou „obrovští pokrytci", uvedla RT s odkazem na zprávu AFP.

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí
12. února 2019 - 11:05

Jednání Pompea na turné po zemích Evropy nezačalo zrovna třeskutým úspěchem.

Materiál upozornil, že během společné tiskové konference konané v Budapešti Pompeo vyzval, aby se nedovolilo Rusku „vytvářet neshody mezi přáteli NATO".

„Jak jsem řekl ministrovi, pokud jde o Rusko, na evropské politické scéně panuje obrovské pokrytectví," reagoval Szijjártó (vzhledem k submisivnímu chování českých politiků by se dalo říci "to si tedy dovolil hodně" - pozn. red.).

Poznamenal, že se Maďarsko spoléhá na Rusko z 85 procent svých energetických potřeb. Současně  Szijjártó připomněl, že se francouzský prezident Emmanuel Macron v roce 2018 zúčastnil ekonomického fóra v Petrohradě.

„Je to zcela legitimní cesta, kterou se snažíte vylíčit jako naše úzké vztahy s Ruskem," zdůraznil vyčítavě šéf maďarského ministerstva zahraničí a poukázal na budování ruského plynovodu „Nord Stream – 2“ přímo do Německa.

Mike Pompeo rovněž vznesl obavy ohledně čínské firmy Huawei. Varoval, že s těmi, kde mají zařízení Huawei spolu s americkými systémy, tak je pro USA „obtížné spolupracovat“. Na to maďarský ministr zahraničí poznamenal, že se na dohodě Maďarska s čínským telekomunikačním gigantem Huawei na vybudování mobilní sítě páté generace podíleli britští a němečtí dodavatelé.

Obě strany následně informovaly o dohodě v oblasti obrany, že americké vojenské síly v Maďarsku budou mít „volnější“ pole působnosti. Maďarský ministr rovněž slíbil zvýšení nákupu amerických zbraní.

Dříve v ministerstvu zahraničí USA uvedli, že Pompeo a maďarský premiér Viktor Orbán diskutovali o „potírání ruské agrese".

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)