Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Szijjártó: Uplatníme veto vůči Ukrajině, dokud nevrátí práva Maďarům!

Szijjártó: Uplatníme veto vůči Ukrajině, dokud nevrátí práva Maďarům!

Západoevropské země spolupracují s Ruskem mnohem těsněji než Maďarsko, zejména v oblasti obchodu a infrastrukturních projektů, uvedl ministr zahraničí Péter Szijjártó v rozhovoru pro CNN.

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí
9. prosince 2019 - 10:10

Kromě toho se podle něj Maďarsko zajímá o silnou demokratickou Ukrajinu, ale Kyjev zatím nesplnil své povinnosti respektovat práva etnických Maďarů na vzdělání v jejich rodném jazyce. Kromě toho může prezident Vladimir Zelenskij situaci snadno napravit.

CNN: Říká se, že Maďarsko ve skutečnosti ovlivnilo prezidenta Trumpa, aby umožnil Ukrajině, aby se více integrovala do NATO - jak chce. Máte s nimi však rozpory a zjevně jste o nich informovali prezidenta Trumpa. Ovlivnil premiér Orbán stanovisko NATO Trumpa k přistoupení Ukrajiny (k alianci)?

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí: Abych byl upřímný, takové soudy jsou pro nás velkou ctí. Co by mohlo být čestnější pro předsedu vlády středoevropské země, než mluvit o jeho vlivu na názor prezidenta Spojených států v geopolitických otázkách?

CNN: Právě jste hrozili, že použijete své veto (ohledně NATO na Ukrajině).

Péter Szijjártó: Já bych se tak kategoricky nevyjádřil.

CNN: Vyhrožovali jste jim.

Péter Szijjártó: Vetem nejen nevyhrožujeme, ale také ho používáme.

CNN: Mluvím o tom, že ho používáte.

Péter Szijjártó: Existuje však určitý důvod. Poslouchejte, máme zájem o to, aby se Ukrajina stala silnějším demokratickým státem, protože je to náš soused. A jsou mezi námi a Rusy. Mimochodem, pokud jde o naše vztahy s Ruskem, prezident Macron, Němci nebo jiní západní Evropané navázali s Ruskem mnohem užší spolupráci než my.


Přestože na povrchu neustále Rusy kritizují, v pozadí s nimi dělají skvělé obchody. Dáni tedy nedávno povolili položit rusko-německý plynovod. Staví jej ruský Gazprom a největší západoevropské energetické společnosti. A když se podíváte na tři kontinentální evropské členy G7, pak uvidíte, že Německo loni zvýšilo svůj obchodní obrat s Ruskem o 56%, Francie - o 40% a Itálie - o 37%.

CNN: Ale na tu otázku jste neodpověděl.

Péter Szijjártó: Ano, ale nyní diskutujeme o situaci jako o celku. Na Ukrajině je maďarská národnostní menšina - celkově 150 tisíc lidí. Ukrajinský parlament schválil dva návrhy zákonů, které ve všech důkazech - a to uznává významná část mezinárodního společenství - porušují práva Maďarů. Oni je okrádají o jejich plný přístup ke vzdělání v jejich rodném jazyce; připravují je o možnost používat svůj jazyk v médiích, komunikaci, kultuře a vládě. Je to tak?

To je v rozporu s závazky Kyjeva vůči NATO, protože Ukrajina jako země, která usiluje o užší spolupráci s aliancí, obvykle přijímá roční národní program. Zavázali se tedy více respektovat práva menšin - ale nestalo se to. Ukázal se přesný opak. Proto říkáme, aby Maďarům vrátili jejich práva a přestali je porušovat. Koneckonců, už je měli, nevyžadujeme nic zvláštního, jen chceme, aby se jim tato práva vrátila.

CNN: To znamená, že budete nadále používat veto, dokud nebude vzdělání v maďarštině?

Péter Szijjártó: Dokud toto právo nevrátí. Nežádáme tedy něco nového. Žádáme, aby byla tato práva vrácena - a okamžitě. Ukrajincům jsme to dali jasně najevo, jak minulé, tak současné administrativě. Kromě toho upřímně podporujeme úspěch nové administrativě. A jakmile tak učiní, odstraníme naše veto – bez nějakých otázek.

Poslouchejte, prezident Zelenskij je na Ukrajině velmi respektován, protože vyhrál volby s velkým odstupem – k čemuž jsme mu blahopřáli. Jeho strana nebo politické hnutí také vyhrály parlamentní volby. Má tam nejvíce hlasů, aby to mohl snadno udělat. A opravdu v to doufám, protože pokud k tomu dojde, odstraníme veto.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)