Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

Trump se chce setkat s Putinem na summitu G20 v Japonsku

Trump se chce setkat s Putinem na summitu G20 v Japonsku

Rozhodnutí amerického prezidenta podkopává naděje spojenců, že Trump bude tvrdě bojovat proti ruské agresi na Ukrajině i jinde, píše v článku webu USNews.

Donald Trump a Vladimir Putin v Helsinkách
14. června 2019 - 09:01

Prezident Donald Trump ve středu potvrdil, že plánuje setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na summitu G-20 v Japonsku koncem tohoto měsíce.

„Setkám se s Putinem na G-20," řekl Trump během tiskové konference v Oválné pracovně během návštěvy polského prezidenta. Trump dodal, že se na summitu setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Summit G 20 se bude konat 28. a 29. června v japonské Ósace.

Trump v listopadu loňského roku zrušil plánované setkání s Putinem na posledním summitu G-20 v Buenos Aires, očividně jako odplatu za ruské zadržení 24 ukrajinských námořníků v Kerčském průlivu. Ačkoli by se setkal s Putinem neformálně na okraji tohoto summitu, ukrajinští představitelé doufali, že Trumpova tvrdá linie proti formálním setkáním s ruským vůdcem zdůrazní jeho podporu Ukrajině a bude odrazovat od další agrese.

Právě pár dní před posledním plánovaným setkáním v Buenos Ares došlo k provokaci v Kerčském zálivu, kdy ukrajinské ozbrojené lodě vnikly do ruských pobřežních vod a námořníci byli následně zadrženi. Na základě tohoto incidentu nedoško k setkání Trump-Putin a Porošenkovi se podařilo vyhlásit výjimečný stav, ale jenom na části ukrajinského území, ale potřebné body k vítězství v prezidentských volbách tím nezískal.

Kdo nebo jaká událost zabrání plánovanému setkání Trump-Putin v Ósace? K neshodě Ruska a USA může dojít k hodnocení útoku na tankery v Ománském zálivu. USA jednoznačně obviňují z útoku Írán a Rusko...Ukrajinský prezident Petro Porošenko byl v době zadržování námořníků otevřený, pokud jde o důležitost podpory Trumpa při požadování propuštění námořníků. U jeho nezkušeného nástupce, komika Vladimira Zelenského, je postoj k vztahům s Ruskem zatím nejasný.

(rp,prvnizpravy.cz,usnews,foto:arch.)