Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Trump vyzval vsadit do vězení asistentku Hillary Clintonové!

Trump vyzval vsadit do vězení asistentku Hillary Clintonové!

Prezident USA Donald Trump vyzval vsadit do vězení asistentku Hillary Clintonové, která přeposílala tajné meziresortní emaily na svůj soukromý počítač a z něj.

Huma Abedinová, exasistentka Hillary Clintonové
3. ledna 2018 - 10:10

„Nečestnou asistentku Hillary Clintonové Humu Abedinovou obviňují z nedodržení základních bezpečnostních protokolů. Vložila tajná hesla do rukou zahraničních agentů ... Zavřít!“ napsal Trump na Twitteru. Dodal, že úřady spravedlnosti už musí konat. „A týká se to také Comeye (bývalého šéfa FBI) a spol.,“ uvedl Trump.

Už dříve se zjistilo, že Abedinová posílala dopisy z počítače, k němuž měl také přístup její bývalý manžel, americký kongresman Anthony Weiner.


Clintonová, když byla ministryní zahraničí, udržovala oficiální korespondenci prostřednictvím svého poštovního serveru. FBI v letech 2015-2016 v této souvislosti prováděla vyšetřování kvůli možnému úniku utajovaných informací.

Výsledně FBI oznámila, že nenalezla v činnosti Clintonové trestného čin, i když bylo zjištěno, že asi sto e-mailů obsahuje tajné informace, a dalších 30 tisíc e-mailů Clintonová odstranila v rozporu s pravidly, s odkazem na skutečnost, že jsou soukromé.

Zpráva o pozastavení, obnovení a znovu pozastavení vyšetřování proti Clintonové měla velký vliv na popularitu Clintonové v předvečer prezidentských voleb v roce 2016, které prohrála s Donaldem Trumpem.

Uprostřed skandálu bylo oznámeno, že nejbližší pomocnice Clintonové Huma Abedinová přeposílala tajné e-maily Clintonové na svůj, sdílený s Wienerem počítač.

V srpnu washingtonský federální soud nařídil ministerstvu zahraničí pokračoval v hledání v databázi úřední korespondence ohledně v případě úmrtí Američanů v libyjském Benghazí, zejména korespondenci asistentů Clintonové Humy Abedinové, Cheryl Millsové a Jacoba Sullivana.

V roce 2012 v důsledku útoku na velvyslanectví v Benghází byli zabiti čtyři Američané, včetně amerického velvyslance v Libyi Christophera Stevense. Republikáni podezřívali Clintonovou, že ministerstvo zahraničí nezajistilo bezpečnost občanů USA. Parlamentní vyšetřování ovšem nepřineslo žádné výsledky.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)