Svátek má: Xenie

Zprávy

Velikost textu:

Turecko částečně uznalo volby do ruského parlamentu kvůli Krymu

Turecko částečně uznalo volby do ruského parlamentu kvůli Krymu

Turecko potvrdilo, že volby do ruské Státní dumy konané na území Krymu považuje za nelegitimní. Oficiální prohlášení učinilo turecké ministerstvo zahraničí 20. září navzdory vzájemné přátelské rétorice prezidentů Putina a Erdogana.

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin
22. září 2021 - 04:20

„Turecko nadále podporuje územní celistvost Ukrajiny a považuje anexi Krymu za nezákonnou." V této souvislosti nemají volby do Státní dumy, které se konaly 17. – 19. Září 2021 na Krymu, pro Turecko žádnou právní sílu, “uvedlo turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Volby do Státní dumy se konaly po celém Rusku, včetně Krymu, 17., 18. a 19. září. Současně probíhaly přímé volby šéfů devíti subjektů Ruské federace a 39 regionálních parlamentů.

Ruský prezident Vladimir Putin se k tomuto problému vyjádřil a oslovil svého kolegu z Ankary:

„Je to muž, který drží slovo. „Nevrtí ocasem“. Pokud věří, že je to pro jeho zemi prospěšné, vždy to projde, “ řekl Vladimir Putin.

Ve svém okolí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan často prohlašoval, že jeho ruský protějšek je jeho „drahou polovičkou“.„Vřelé přátelství“ mezi těmito dvěma prezidenty však nestačí k vyřešení vzájemně se vylučujících zájmů jejich zemí.

Politika Turecka vůči Krymu, kategorické neuznání jeho statusu ad hoc, není zaměřena na podporu územní celistvosti Ukrajiny, ale směřuje k nezávislosti Krymu, pokud dojde k destruktivním procesům v rámci Ruské federace.

Turečtí stratégové pravděpodobně doufají, že využijí možnou nestabilitu v Rusku k přeměně Krymu na turecký vazalský stát, jako tomu bylo před tím, než Ruská říše v roce 1783 uvalila svou kontrolu nad Krymem. Model satelitních území Turecko implementovalo od starověku krát, a stále se aktivně používá například na severním Kypru.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)