Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina odhaduje ekonomické ztráty v důsledku „ruské agrese“

Ukrajina odhaduje ekonomické ztráty v důsledku „ruské agrese“

Přímé ztráty ukrajinské ekonomiky v letech 2014–2015 činily 15–20% hrubého domácího produktu (HDP) v důsledku údajné „ruské agrese“.

Ilustrační foto
10. prosince 2019 - 10:10

Uvedl to ministr hospodářství, obchodu a zemědělství Ukrajiny Timofej Milovanov v pondělí 9. prosince.

„Odhaduje se, že celkové ztráty se pohybují v rozmezí od 50 do 150 miliard dolarů. Například Anders Oslund (švédský ekonom) to odhaduje asi na 100 miliard dolarů," napsal Milovanov na své stránce na Facebooku.

Podle ministra, cena státních nemovitosti na Krymu a Donbasu činí asi 85 miliard hřiven (3 miliardy dolarů).

Kromě toho Milovanov uvedl hodnocení Fondu státního majetku: na území samostatně prohlášené Doněcké a Luhanské lidové republiky (DLR a LLR) se nachází asi 70% státních aktiv Ukrajiny.


Správa ukrajinských námořních přístavů (AMPU) oznámila 20. listopadu plány požadovat od ruské vlády 1,24 miliardy hřiven (51,2 milionu dolarů) za ztrátu přístavů na Krymu do konce roku 2019. Právě v této výši odhaduje AMPU celkovou hodnotu majetku ztraceného v přístavech Kerč, Sevastopol, Jalta, Feodosia a Jevpatorija. Ukrajinská strana poznamenává, že utrpěla ztráty, když ztratila aktiva poboček, které kontrolovaly přístavy Krymu, dokud Kyjev neztratil kontrolu nad poloostrovem.

Krym se stal součástí Ruska po referendu v roce 2014. Pro vstup do Ruské federace v té době vystoupilo 96,77% obyvatel poloostrova a 95,6% Sevastopolu. Moskva opakovaně zdůrazňovala, že postup byl prováděn v přísném souladu s mezinárodním právem. Ukrajina výsledky referenda neuznává.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)