Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský politolog: Zelenského zastrašili z vnějšku!

Ukrajinský politolog: Zelenského zastrašili z vnějšku!

Snaha ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského rychle otevřít trh se zemědělskou půdou naznačuje, že byl zastrašen zvenčí, uvedl politolog Michail Pogrebinskij.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
5. dubna 2020 - 11:04

Ve vysílání televizního kanálu NewsOne poznamenal, že Nejvyšší rada byla naléhavě svolána k mimořádnému zasedání, aby hlasovala o tomto kontroverzním zákoně, a Zelenskij sám opakovaně vyzval poslance, aby normu přijali co nejdříve.

„Z nějakého důvodu prezident potřeboval prhlasovat tento zákon. Říká, že „musíme se vyhnout hrozbě defoltu“ a tak dále. Věřím, že toto chování prezidenta naznačuje, že je ve stavu paniky. Strašně ho vyděsili, že to pokud okamžitě neprohlasuje, pak vše brzy skončí,“ řekl Pogrebinskij.

Podle jeho názoru bude brzy Zelenského obraz „nezkušeného, ale slušného člověka“ zničen a stále  méně Ukrajinců bude prezidenta podporovat.


Důvody vidí také v pověstech o možné dohodě s bývalým prezidentem Petro Porošenkem. Ve studiu televizního kanálu uvedli předpoklad, že strana „Evropská solidarita“ jako celek hlasovala pro otevření trhu s pozemky hned po „Sluhovi lidu“, protože Porošenkovi slíbili, že za to uzavřou trestní případy zpronevěry.

V noci 31. března ukrajinská Nejvyšší rada schválila zákon o otevření trhu se zemědělskou půdou. Přijetí dokumentu bylo jedním z požadavků MMF, aby Kyjevu poskytl novou půjčku.

Na ukrajině však zákon vyvolal bouřlivou odezvu, a zejména opozice tvrdí, že se jedná o likvidaci suverenity Ukrajiny, protože se jedná o předání strategicky důležité půdy (a tudíž i produkci potravin) do rukou zahraničních vlastníků.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone, foto: arch.)