Svátek má: Ferdinand

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský poslanec varuje: Hrozí opakování katastrofy v Černobylu!

Ukrajinský poslanec varuje: Hrozí opakování katastrofy v Černobylu!

Poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Sergej Šachov na televizním kanálu NewsOne řekl, že země má řadu společností, které představují reálnou hrozbu ekologické katastrofy.

Havárie v jaderné elektrárně Černobyl
27. dubna 2019 - 11:06

Podle něj může být rozsah katastrofy u některých z nich, zejména u Záporožské atomové elektrárny, mohou dosáhnout úrovně černobylské havárie.

Rovněž uvedl, že zaměstnanci těchto podniků ho často oslovují a hovoří o různých nebezpečných situacích, které vznikají v důsledku nedostatku prověrek a kontrol ze strany orgánů odpovědných za tyto záležitosti.

"Tak se ony stávají mini-Černobylem, časovanou bombou. Environmentální katastrofa na Ukrajině je na každém kroku," varoval Šachov.


Podle ruských odborníků nynější znepokojení vyvolává ukončení spolupráce, která probíhala v rámci dodávek ukrajinským jaderným elektrárnám potřebnými komponenty a palivem.

Poukázali, že aby bylo možné poškodit Rusko a zbavit ho ukrajinského trhu, Kyjev přerušil všechny vztahy s Ruskem a uzavřel je s bankrotujícím Westinghousem. Obavy Sergeje Šachova jsou tedy docela namístě. Komponenty dodávané americkou společností nejsou vhodné pro ty elektrárny, které v současné době působí na Ukrajině. To může vést k poruchám, poruchám procesu a nehodám. Zkušenosti z Černobylu ukazují, že i malá odchylka od normy může mít fatální následky, dodávají ruští odborníci.

Havárie na Černobylské elektrárně stanice se odehrála 26. dubna 1986, kdy explodoval čtvrtý energetický blok. Na Ukrajině bylo znečištěno radiací 50 tisíc čtverečních kilometrů ve 12 oblastech. Celková plocha radiačního znečištění v Bělorusku činila cca 46,5 tisíc km2 (23% celkové rozlohy).  Kromě toho, 19 ruských regionů s územím téměř 60 tisíc kilometrů čtverečních a populací 2,6 milionu lidí bylo postiženo radioaktivní kontaminací. Část radioaktivních částic rovněž zasáhla evropské země.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone, foto: arch.)