Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

USA ztratily vedení v žebříčku světové konkurenceschopnosti!

USA ztratily vedení v žebříčku světové konkurenceschopnosti!

Spojené státy ztratily své vedoucí postavení v žebříčku konkurenceschopnosti zemí a klesly z prvního na třetí místo. Příslušný seznam sestavil Mezinárodní institut pro rozvoj managementu.

Ilustrační foto
30. května 2019 - 11:04

Podle institutu letos první místo v žebříčku zaujal Singapur. V zemi se podařilo dosáhnout pozici díky dostupnosti kvalifikované pracovní síly, technologické infrastruktury a dalších ukazatelů.

Druhé místo v žebříčku obsadil Hong Kong.

„Zdá se, že počáteční impuls k budování důvěry v první vlně daňové politiky prezidenta Donalda Trumpa ve Spojených státech zmizel. Navzdory tomu, že země stále stanovuje globální tempo růstu pro infrastrukturu a ekonomické ukazatele, konkurenceschopnost největší světové ekonomiky byla ovlivněna vyššími cenami pohonných hmot, nižším vývozem high-tech zboží a výkyvy hodnoty dolaru, a rovněž protekcionistická politika Donalda Trumpa,“ uvedl institut v tiskové zprávě.


Je zcela zřejmé, že Spojeným státům nepomohla obchodní válka, kterou Washington rozpoutal s Čínou.

Česká republika se ocitla na 33. místě, když v hodnocení „spadlo“ z loňské 29 pozice. Čína je podle institutu na 14. místě, zatímco loni byla o jednu pozici výše. Rusko se umístilo na 45. místě, stejně jako v minulém roce.

Své dřívější pozice ztratily i další evropské státy jako Německo, Francie a Velká Británie.

(kou, prvnizpravy.cz, imd.org, foto: arch.)