Svátek má: Jiří

Zprávy

Velikost textu:

Velící americký generál: Válku v Afghánistánu se nedá vyhrát!

Velící americký generál: Válku v Afghánistánu se nedá vyhrát!

Všichni zastánci, nyní už sedmnáctileté války v Afghánistánu, jako je třeba v Německu Angela Merkelová, ministryně války Ursula von der Leyen, u nás politici v čele s prezidentem i premiérem, by si měli vyčistit uši a poslechnout co řekl americký generál.

Austin Scott Miller, americký generál
7. listopadu 2018 - 06:20

Austin Scott Miller, americký generál, který je zodpovědný za operace USA a NATO v Afghánistánu, v rozhovoru pro NBC News, v prvním veřejném rozhovoru poté, co převzal nejvyšší velení 2. září, šokoval svým upřímným přesvědčením, že válka v Afghánistánu se nedá vyhrát vojensky a mír se dosáhne pouze vyjednáváním s Tálibanem - teroristickou skupinou, která chtěla americké jednotky během jejich invaze v roce 2001 porazit.

„To se nedá vyhrát vojensky," řekl generál Miller, „musí to být politické řešení."

Již 17 let největší vojenský stroj světa není schopen porazit skupinu mudžahedinů, která nemá žádné vzdušné síly a žádné špičkové zbraně. Naopak Talibán má pod kontrolou v Afghánistánu více území než v minulých letech.

Před dvěma týdny generál Miller unikl pokusu o atentát, když ozbrojený střelec vypálil po účastnících setkání u guvernérova paláce v Kandaháru.Nicméně byl zabit šéf policie a šéf zpravodajské služby. Kromě toho byl guvernér Kandaharu zraněn. Táliban se přihlásil k atentátu.

Spojené státy utratily více než 840 miliard dolarů za válku proti Talibánu, sedmnáctiletou válku, a to je více než v přepočtu na dnešní hodnotu  dolaru, co stál Marshallův plán na obnovu Evropy po druhé světové válce.

Dokonce i New York Times nedávno poukázal na do očí bijící klamné oficiální prohlášení z Pentagonu na realitu, pokud jde o masivní výdaje, které byly vloženy do teď téměř dvě desetiletí „nekonečné války“, která začala hned po 11. září  2001.

„Amerika zažívá svůj druhý debakl, po Koreji a Vietnamu, nemůže znovu porazit "nepřítele" a buď bude muset navždy vést válku, nebo stáhnout ocas a utéct,“ píše von Freeman na blogu Schall und Rauch..

Rozhovor generála Millera pro NBC končil s pochmurnými poznámkami  "zachránit si tvář" a "bez povšimnutí" odejít z Afghánistánu.

„Tohle je moje poslední práce jako vojáka v Afghánistánu. Myslím, že mě nepošlou opět sem v jiné pozici.  Tentokrát bych si přál, aby byl mír a určitý stupeň jednoty, abychom se posunuli kupředu,“ řekl generál.


Téměř před deseti lety, řekl americký generál Stanley McChrystal po posouzení situace v Afghánistánu, že „válka je ztracena pokud nebude nasazeno dalších 40 000 vojáků“.

Nobelovský laureát míru Barack Obama nařídil navýšení počtu vojáků, ale nepřinesl žádný mír. Bez ohledu na to, kolik spojeneckých sil bojuje v Afghánistánu, na bojišti nejsou žádná vítězství.

Každý, kdo se zabývá historií, ví, že Afghánistán je hrobem říší!

Donald Trump  sliboval během volební kampaně, ukončení války a během dvou let stažení vojáků, ale místo toho poslal v srpnu více vojáků do Afghánistánu, tak jako jeho předchůdce.

Jak to řekl Albert Einstein? "Definice šílenství znamená dělat totéž znovu a znovu a očekávat různé výsledky."

Nyní  "Trumpův" generál přiznává, že válka nemůže být vyhrána a že existuje politické řešení, dohoda s Tálibánem. Na to přišli po 17 letech ???

„Jaké zločinné plýtvání penězi a zdroji, ničení země a ztráta stovek tisíc životů, pro NIC za  NIC!,“ dodává bloger von Freeman.

(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,foto:arch.)