Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Vojenský rozpočet USA bude činit astronomických 738 miliard dolarů!

Vojenský rozpočet USA bude činit astronomických 738 miliard dolarů!

Vojenský výbor USA a Senát USA se dohodly na rozpočtu na obranu na rok 2020, který mimo jiné zahrnuje sankce proti „Nord Stream 2“ a „Turkish Stream“.

Ilustrační foto
10. prosince 2019 - 11:06

Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na webových stránkách výboru, informovala agentura RIA Novosti.

„Zákon o přidělování rozpočtových prostředků na národní obranu na fiskální rok 2020 splňuje jednu z nejdůležitějších ústavních povinností Kongresu: zajistit společnou obranu. Tato dvoustranná dvoustranná dohoda staví naše jednotky a bezpečnost Ameriky na první místo …," uvádí se v prohlášení.

Kongresmani poznamenali, že se dohodli „na přidělení 738 miliard dolarů“. „To zahrnuje 71,5 miliardy dolarů na financování operací v zahraničí," uvedla tisková zpráva (je dobré si připomenout, že celkový ruský vojenský rozpočet činí 60 miliard dolarů - pozn. red.).

Po odsouhlasení dokumentu by měl být podepsán americkým prezidentem. Americký obranný rozpočet na rok 2019 činil 716 miliard dolarů.


Nový rozpočet na obranu opět ukládá prostředky na „odpor vůči Rusku“ v různých oblastech a povinnost Pentagonu referovat Kongresu o přijatých opatřeních.

Ale rozpočet také zakazuje předat Turecku stíhačky F-35 a vysvětluje se, že nákupem ruských systémů S-400 tento obchod týká zákona CAATSA („Zákon o protiopatřeních vůči nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí“), v jehož důsledku musí prezident uvalit sankce.

Zajímavostí schváleného rozpočtu je zákaz nákupu a rozmístění pozemních raket krátkého a středního doletu a zároveň se požaduje „analýza alternativ k těmto raketám“.

Kongresmani rovněž zakotvili do rozpočtu přidělení Ukrajině na rok 2020 vojenskou pomoc v hodnotě 300 milionů dolarů.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)