Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Walesa: Musíme se vzdát sporů a s Ruskem sednout za jednací stůl!

Walesa: Musíme se vzdát sporů a s Ruskem sednout za jednací stůl!

Z Varšavy do Moskvy je to blíž než do New Yorku. Proto bychom měli utvářet naše vztahy tak, aby nám tato blízkost přinášela zisky, protože v mnoha věcech to jde. Je čas vzdát se sporů a hádek o minulosti a vybudovat výnosnou budoucnost, říká Lech Walesa.

Lech Walesa, polský exprezident
29. května 2020 - 07:20

V rozhovoru pro Energetyka24 vyzývá polský exprezident polské politiky, aby konečně přivedli Rusko k jednacímu stolu, zapomněli na minulost a vytvořili vzájemně prospěšnou budoucnost, a poté si užívali „geografického postavení, které Polsku udělil Bůh“.

Bývalý polský prezident Lech Walesa věří, že jeho země by měla nadále nakupovat plyn z Ruska, nikoli ze Spojených států. Tvrdí, že vzdálenost z Varšavy do Moskvy je mnohem kratší než do New Yorku. Navíc navrhuje, aby se přímo zeptali Ruska, proč je ruský plyn dražší než americký plyn, a tento problém vyřešit jednou provždy.

„Do konce 20. století to pro nás bylo jiné, musíme to vyrovnat, ale to je polovina našich akcí. U stolu zjistíme, že existuje skupina, která připomíná ty staré věci, které ublíží, kdo komu dluží…, nechte je pracovat a připravit závěry. Ale u stolu je další skupina, která říká, že je nová éra, éra spolupráce, nové struktury, nevíme, jak by měly vypadat, musíme zlepšit demokracii, musíme se zeptat na ekonomický systém…. Je dobré, že to děláme s Ruskem,“ doporučuje Lech Walesa.

„Žádám o to, mám v Rusku mnoho schůzek a rozhovorů, vysvětluji jim, říkám panu Putinovi, že by měl převzít iniciativu, že nová éra začíná v Evropě a ve světě a v tomto uspořádání by bylo dobré, kdyby se Rusko zúčastnilo. A takové uvedení věcí, hádky a nedorozumění to vylučují. Ztrácíme čas a příležitosti,“ pokračuje polský exprezident.Lech Walesa je přesvědčen, že ačkoli Rusko nikdy nemělo demokracii, stále se mění, i když podle západních standardů je to stále nedostatečná změna.

„Musíme pochopit Rusko, že to dělá trochu pomaleji, že potřebuje čas a spolupráci, která by ji nasměrovala k podobnosti zbytku světa," vysvětlil exprezident.
 
V rozhovoru Walesa vyzývá k vytvoření platformy pro diskuse s Ruskem a hledání metod, jak přivést Rusko k jednacímu stolu s Polskem.
 
Na argumenty novináře, že by Polsko mělo stále sázet na vztahy se Spojenými státy, odpověděl Walesa rétorickou otázkou:

„Tak tedy odnes 50 kilogramů zlata do Washingtonu a já do Moskvy odnesu 50 kilogramů zlata. Zajímalo by mě, který z nás je unavenější? “

Bůh nám dal takovou geografickou polohu a zatím to pro nás nebylo zvlášť příznivé, mezi Ruskem a Německem. Ale teď už jsou jiné časy. Vyvoďme z toho závěry a užívejme si života, využíjme naší geografickou polohu, kterou nám Bůh nadělil, “dodává.
 
Walesa souhlasí s tím, že Rusko nadále používá suroviny jako politickou zbraň, ale vysvětluje, že to jsou pozůstatky minulosti. Až do konce 20. století se svět vyvíjel přesně na principu, že nejsilnější vezme všechno - podvody, války, revoluce. Tyto vzorce chování lze pochopit.


„Globalizace je dobrý nebo špatný koncept. To zahrnuje vývoj, který vyžaduje nová řešení. Objevila se éra rozšiřujících se struktur a my, naše generace, jsme uprostřed. Tentokrát říkám, že je tady věk slov, věk diskusí o tom, jak by měl tento nový svět vypadat - jak by měla vypadat demokracie, jak by měla vypadat ekonomika. Určitě ne komunistická, protože to nefungovalo nikde, ale rozhodně ne kapitalistická, protože ten kapitalismus byl v zájmu států, ras, krys. Pokud uděláme něco většího - závod krys skončí. Polovina kapitalistické ekonomiky tak odpadá!

Co tedy dáme na toto místo? Svobodná tržní ekonomika - určitě ano, ale v diskusi musíme změnit vše ostatní. A protože ta éra byla špinavá, nečestná, nikdo nikomu nevěřil, takže abyste něco vybudovali, musíte mě přesvědčit, pane. Tato demokracie stále existuje a selhává. Méně a méně lidí chodí do voleb. Pokud neposlechnete starého Walesu, budou za 10 let volit pouze ti, kteří budou kandidovat.

Politici kazí demokracii natolik, že se nikdo nezúčastní  voleb. Proto je již nutné určit, co s demokracií. Pak budou lidé vědět, koho volit. Proto jsme otevřeli nové příležitosti a možnosti a staré struktury jim nevyhovují. Proto tyto problémy. Protože neexistují žádná řešení, démoni se probouzí. Lidé jako Kaczyński nebo Trump vyhrávají, protože tvrdí, že to změní. Lidé chtějí změny, ale nikdo tyto změny nepřipravil.

Musíme se dohodnout na založení nové stavby, každá země má jinou. Pak se z tohoto základu musíme naučit, jaký ekonomický systém se v současné době hodí. Pak musíme určit, jak se vypořádat s demagogií, populismem a podvody politiků ve větším měřítku než je země, v situaci, kdy jsme zpochybňovali Boží roli, co masy dělají? Vzrušená duše, není peklo. Toto je velmi nebezpečný okamžik vývoje," dodává Lech Walesa.

(rpprvnizpravy.cz,Energetyka24,foto:arch.)