Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Washington Times: Princip „menšího zla“ nyní pracuje pro Bidena!

Washington Times: Princip „menšího zla“ nyní pracuje pro Bidena!

Pokud před čtyřmi lety hlasy nespokojených voličů s oběma kandidáty pomohly Donaldu Trumpovi vyhrát prezidentský závod, nyní je situace úplně jiná, tvrdí americký deník.

Joe Biden, kandidát na prezidenta USA
28. května 2020 - 11:06

Podle průzkumů veřejného mínění většina z těch, kteří volí, dává přednost demokratovi Joe Bidenovi, který přitahuje dělnickou třídu, píše The Washington Times.

V očekávání voleb mnoho Američanů, kteří volí menší zlo, dává přednost Joe Bidenovi, pravděpodobnému demokratickému kandidátovi, píše The Washington Times. Naopak, před čtyřmi lety se většina voličů, kteří neměli rádi ani jednoho kandidáta na prezidentství, se rozhodla pro Donalda Trumpa.

Publikace uvádí, že v roce 2016 bylo podle průzkumů veřejného mínění přibližně jeden z pěti voličů ve třech nejdůležitějších státech (Pensylvánie, Michigan a Wisconsin) nespokojen s navrhovaným výběrem ve volbách. Tato situace se projevila ve prospěch Trumpa: mezi nespokojenými voliči ve Wisconsinu o 37% více než pro Clintonovou, v Pensylvánii - 25% a 21% v Michiganu. Za několik desetiletí se stal prvním republikánem, který v těchto státech dokázal vyhrát s malým odstupem (méně než 80 tisíc hlasů).


Podle amerických novin budou na podzim letošního roku rozhodujícími hlasy stejných nespokojených voličů. Podle nedávného průzkumu zatím Biden vede před Trumpem v této kategorii občanů: 59% pro něj bude hlasovat, proti 17%. Jeho příznivci se domnívají, že úspěch prezidentské kampaně bývalého viceprezidenta je zapříčiněn především schopností přilákat dělnickou třídu.
 
Průzkumy veřejného mínění zároveň dávají Trumpovi paprsek naděje: vedoucí výzkumné služby na University of Monmouth Patrick Murray řekl publikaci, že mezi nespokojenými voliči došlo k dramatickým změnám. Pokud byl v roce 2016 přibližně stejný počet těch, kteří byli zklamáni mezi demokraty a republikány (42%, respektive 40%), nyní drtivá většina 51% této skupiny podporuje demokraty a pouze 21% - republikány. Dalším rysem této kampaně je podle Murraye to, že počet nerozhodnutých se snížil, protože se zdá, že republikáni se buď rozhodli Trumpa podpořit, nebo přestali být považováni za republikány.

The Washington Times končí průzkumem Morning Consult zveřejněný tento měsíc: Z 27 754 registrovaných voličů by 45% hlasovalo pro Bidena, který tak předběhl Trumpa, pro nějž by hlasovalo 42% respondentů.

Škoda jen, že deník ale nedal do korelace - jinak patrně správného postřehu o váze nespokojených voličů s oběma kandidáty - skutečnost, že drtivá většina průzkumů roku 2016 vycházela jednoznačně ve prospěch výhry Hillary Clintonové. A můžeme si dovolit spekulaci, že se nespokojení voliči pod tlakem této "vítězné" kampaně pak vzdorně rozhodli pro druhého kandidáta.

Navíc není nyní jasné, jak tyto průzkumy ovlivní Bideny šance republikány rozjížděné "ukrajinské" aféry.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)