Svátek má: Albert

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Bolton obvinil Rusko z šíření zvěstí o jeho sporech s Trumpem!

WSJ: Bolton obvinil Rusko z šíření zvěstí o jeho sporech s Trumpem!

Ruská diplomacie posměšně reagovala dotazem, zda tedy americká média vlastní ruští oligarchové a Twitter „fabrika trollů“.

John Bolton, poradce pro národní bezpečnost
13. června 2019 - 04:20

Na fóru, pod záštitou The Wall Street Journal, poradce amerického prezidenta John Bolton řekl, že odpůrci Washingtonu, včetně Ruska, šíří zvěsti o jeho politických sporech s Donaldem Trumpem.

Podle Boltona mají Spojené státy v úmyslu posílit útočné operace v kyberprostoru v reakci na útoky hackerů.

Podle něj, od loňského roku, kdy prezident Donald Trump zrušil omezení na americké útočné operace v kybernetické sféře, se země zaměřila na zabránění vměšování do amerických voleb a proti ekonomické špionáži. V tomto případě Bolton zdůraznil, že nejde jen o virtuální prostor.

Kromě toho, během svého projevu, Bolton řekl, že Rusko, Severní Korea, Írán, Čína a Venezuela „se rozhodly pokusit se šířit dezinformace o administrativě" Trumpa. Politik zejména obvinil „oponenty a soupeře“ Spojených států z šíření nepravdivých informací o sporech poradců s prezidentem.

WSJ ale připomněl, že Bolton, který má pověst militaristy, opakovaně požadoval změnu režimu v Íránu předtím, než vstoupil do Trumpova týmu. Podle zdrojů blízkých prezidentovi však Trump odmítá jakoukoli možnost vojenského zásahu do vnitřních záležitostí Teheránu.


Bolton také před měsícem řekl, že vypuštění balistických raket krátkého doletu ze strany Severní Koreje porušilo rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Následující den však Trump poznamenal, že tyto starty mu nevyvolávají obavy.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová komentovala prohlášení  bezpečnostního poradce amerického prezidenta Johna Boltona se značně pobaveným údivem.

„To jako vážně? Aby se upevnily pozice naprosté absurdity, musel Bolton okamžitě rozpoznat, že americká masmédia jsou vlastněna ruskými oligarchy, Trumpův twitter je řízen „továrnou trollů" a hlasem samotného Boltona na akci WSJ mluvili žertéři Lexus a Vovan. Mimochodem, kdo je vlastníkem amerických médií? Vytvořme si seznam,“ napsala Zacharová na Facebooku.

Diplomatka poznamenala (se zjevou ironií), že naopak přítomnost různých názorů přece svědčí o demokratickém procesu v zemi, který tak oceňuje a „obhajuje“ Washington.

Boltonova slova komentoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Gen Shuang. Podle něj všechny zprávy o rozporech v rámci americké vlády pocházejí z amerických médií. Diplomat také jedovatě dodal, že Boltonovy výroky mu připomínají události roku 2003, „kdy některé země napadly Irák pod záminkou nalezení zbraní hromadného ničení".

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, ria.ru, foto: arch.)