Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

WT: „Černý telefon" pomáhá Rusku a USA vyhnout se třetí světové válce

WT: „Černý telefon" pomáhá Rusku a USA vyhnout se třetí světové válce

Protikonliktní černý telefon, kterým se ruská a americká armáda v Sýrii spojují, pravidelně pomáhá odvrátit třetí světovou válku, napsaly The Washington Times.

Černý telefon, kterým se odvrací třetí světová
7. října 2017 - 07:25

Jak noviny poznamenaly, kvůli přeplněné syrské obloze se zástupci Moskvy a Washingtonu někdy spojují dvacetkrát denně, aby zabránili střetu svých letadel. „Jedná se o obyčejně vyhlížející černý plastový telefon z 90. let, ale ten pomáhá americkým velitelům zabránit třetí světové válce," uvedly The Washington Times.

Kdykoli v nebi nad Sýrií se mohou ocitnout americké letadla v blízkosti palby ruských MiGů. Proto, aby se zabránilo nepříjemným událostem, Moskva a Washington zavedly takzvanou dotykovou linku. Prostřednictvím tohoto telefonu američtíí a ruští činitelé udržují přímé spojení, takže jejich letadla, která působí na přeplněném syrském nebi, se náhodně nestřetnou.

„Svoláváme se s Rusy 15-20krát denně, a prostě se snažíme oddělit jejich operace od našich," řekl generálmajor David Nahom. Podle generála jsou některé z těchto hovorů v rozvrhu, ale někdy Rusové zavolají a ptají se: „Tady provedeme úder, jsou tam na zemi vaši?"

„Tato regulace je nezbytné, abychom nenapadli jejich jednotky, a oni zase naše," dodal generál a stěžoval si, že občas je to časem „velmi únavné", protože Moskva a Washington sledují různé cíle.


Podle The Washington Times není těžké přehánět složitost situace v Sýrii a její zamotanost. Rusko a Írán bojují s „Islámským státem" a zároveň čelí syrským povstalcům. Spojené státy, které podporují vlastní opoziční skupinu, nyní tvrdí, že koalice pod jejich velením soustředila své úsilí na zničení IS v Iráku a Sýrii.

Na obloze nad Sýrií operují ruská, syrská a turecká letadla stejně jako iránské drony. Pokud jde o americkou koalici, používá v tomto regionu drony, stíhací letouny, bombardéry a tankovací letadla.

Situace na zemi je ještě komplikovanější: v regionu je tolik různých sil a skupin, takže ji činitelé, kteří v soukromých rozhovorech charakterizují situaci, přirovnávají k „Hře o trůny".

„Pokud vám dám minutku, abych uvedl všechny hráče na zemi na severozápadě Sýrie, nemyslím si, že je zaznamenáte. Upřímně, existuje mnoho stran a téměř všichni mají různé cíle," řekl komodor britského letectva Johnny Stinger.

Po „sérii úderů ruských a syrských vojenských sil" proti Demokratickým silám Sýrie se tato komunkační linka stala ještě důležitější. Pentagon popisoval tyto údery jako „náhodné údery" sil podporovaných Ruskem (je zajímavé, že Rusko naopak obviňuje síly podporované USA, že útočí na syrskou armádu, a pochybuje, že se jedná o „náhodné údery“ – pozn. red.)


Podle amerických velitelů, vzhledem k tomu, že území kontrolované IS se zmenšuje, lze i vzdušný prostor Sýrie stále obtížnější regulovat. „Naše zájmy a ruské zájmy se stýkají na menším území a na menším vzdušném prostranství," konstatoval generál Nahom. Jak uvedl Stinger, který působil na frontě 25 let, nepamatuje tak složitou situaci na zemi i ve vzduchu.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: us air force)