Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

WT: Zvýšení výdajů spojenců v NATO? Na to ať Trump zapomene!

WT: Zvýšení výdajů spojenců v NATO? Na to ať Trump zapomene!

Donald Trump dříve požadoval, aby spojenci NATO zvýšili své výdaje na obranu na 2% HDP, ale nyní v době krize a rostoucích domácích výdajů se tento cíl stal ještě méně realistickým.

Ilustrační foto
5. dubna 2020 - 10:10

Jak píše The Washington Times, proto se ministři zahraničí při nedávných videokonferencích pokusili ani mluvit o rozpočtu, a diskutovali o vzájemné pomoci a výměně zkušeností ohledně pandemie koronaviru.

Vzhledem k vypuknutí epidemie koronaviru a doprovodné hospodářské krizi Donald Trump pravděpodobně nedosáhne svého klíčového cíle zahraniční politiky: donutit spojence USA, aby více investovali do své vlastní obrany, píše Washington Times. Během videokonference, která se konala ve čtvrtek ministři zahraničních věcí zemí NATO, tedy otázky související s rozpočtem zmizely. Místo toho diskutovali o tom, jak dodávat zdravotnický materiál do zemí, které je potřebují.
 
A američtí činitelé připouštějí, že Trumpova administrativa odsunula do pozadí svůj úkol zajistit do roku 2024 příspěvky na obranu od členů NATO ve výši 2% HDP. Toto rozhodnutí bylo ovlivněno poklesem ekonomických ukazatelů a růstem výdajů na domácí potřeby, uvádí autor článku.
 
„Koronavirová krize posílila naše odhodlání spolupracovat jako blízcí spojenci," uvedla mluvčí amerického letectva v rozhovoru s reportéry. Podle ní se však společná reakce zemí NATO na koronavirus nebude provádět na účet připravenosti těchto zemí na zadržování a obranu.
 
Odborníci však o tom pochybují. „Jednou z prvních obětí viru by mohla být evropská obrana a výdaje na ni. Ta je ve většině evropských zemí, které jsou také členy NATO, dlouhodobě až za vnitropolitickými výdaji. To platí zejména o západní Evropě,“ cituje publikace slova jednoho z bývalých činitelů NATO, Dova Zakheima. Je přesvědčen, že v současné situaci bude ještě obtížnější dosáhnout 2% výdajů na obranu evropských zemí.

 
Podle posledních údajů z roku 2019 splnilo 2% práh devět zemí NATO. V některých zemích však v důsledku recese a poklesu samotného HDP může paradoxně procento přidělené na obranu naopak růst: například v Německu - z 1,35% na 1,7%.
 
Během nedávných videokonferencích se však spojenci pokusili nezmiňovat téma rozpočtu, ale místo toho hovořili o jiné vzájemné podpoře: zdravotnických pracovnících, nemocničních lůžcích, důležitém zdravotnickém vybavení, jakož i výměně názorů a zkušeností v boji s koronavirem.
 
Přičemž, jak autor článku poznamenává, dokonce Turecko, které dříve komplikovalo život aliance svými vztahy s Ruskem, nyní pomáhá spojencům NATO s dodávkami humanitární pomoci Itálii a Španělsku.


Spojené státy ještě před epidemií vyzvaly další spojence, včetně Jižní Koreje a Japonska, aby převzali větší odpovědnost za společnou obranu. A nyní Spojené státy vyslaly na neplacené volno asi 4 500 jihokorejských občanů, kteří pracují pro americkou armádu, protože se země nedohodly na sdílení finanční zátěže. V loňském roce Jižní Korea zaplatila za americkou obranu 800 milionů dolarů a Trump řekl, že nyní chce 5 miliard dolarů.

Soul odpověděl, že tato částka je nemožná a že si Washington necení skutečnost, že Jižní Korea alianci pomáhá jiným způsobem. Spojené státy však nechtějí ustoupit. Odborníci se obávají, že ačkoli Soul nakonec najde peníze, bude to pro Washington Pyrrhovo vítězství, protože jeho obraz bude těžce poškozen, dodává Washington Times.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)