Svátek má: Kristýna

Zprávy

Velikost textu:

WZ: „Válečným bubeníkům“ z médií se musí postavit zdravý rozum!

WZ: „Válečným bubeníkům“ z médií se musí postavit zdravý rozum!

Vlivná média v žádné zemi nejsou tím, co předstírají - čtvrtou mocí, ale mechanismem zabudovaný do systému, který v případě války může být použit pro propagandu, uvedl politolog Ulrich Teusch na stránkách Wiener Zeitung.

Ilustrační foto
14. června 2019 - 10:10

To platí i pro liberálně demokratické právní státy, ve kterých se tisk a televize, které ještě včera podporovaly mír, mohou okamžitě proměnit ve „válečné bubeníky“.

Nejvlivnější média - včetně liberálně demokratických právních států - nemohou být považována za čtvrtou moc, protože jsou zabudována do existujícího systému v zemi, politolog Ulrich Teusch píše na stránkách Wiener Zeitung. V tomto ohledu je třeba zdravý lidský rozum, aby bylo pochopit složité mechanismy „vlivu" a „manipulace".

V ideálním případě bychom se neměli zabývat médii, a tisk a televizi - námi, protože jsme lidé, vysvětluje expert. A to vyžaduje tzv. „antisystémová média". Teusch se ve své práci zaměřuje na specifickou „propagandu připravující válku“ . Média ji šířila, jakoby „nabuzovala“ ozbrojený konflikt.

Napětí ve vztazích mezi Východem a Západem lze nazvat „novou studenou válkou“, pokračoval politický analytik. V tomto smyslu je v zemích „vnitřní a vnitřní stavba“. Například, i kdyby hlava Bílého domu, Donald Trump, chtěla zlepšit vztahy s Ruskem, protiruské nálady podporované Spojenými státy by mu to nedovolily.


Pokud vzroste míra mezinárodního napětí a dojde k hrozbě vojenského střetu, změní se také přístup k „domácím disidentům“. Mottem je „sjednotit řady - vyhnat potížisty“. V takové situaci se média, namísto prosazování míru, stávají propagandisty války.

Když „faktická pravda“ odporuje názorům a zájmům politiků, je v ohrožení, vysvětlil Teusch. Ta je nahrazena nepravdou nebo „úmyslnou lží”.

Pravda v éře globalizace a rychlého rozvoje digitálních technologií sice lidé stále méně „propadají trikům propagandy“. Jediné, na co se můžete v této situaci spolehnout, je vaše vlastní schopnost porozumět. S tímto vědomím by se zejména dopředu uvažující politici a čestní novináři měli statečně snažit, aby v budoucnu zastavili „válečné bubeníky“, uzavřel Teusch.

(kou, prvnizpravy.cz, wienerzeitung.at, foto: arch.)