Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

Zeit: Němci věří, že USA jsou pro Evropu nebezpečnější než Rusko!

Zeit: Němci věří, že USA jsou pro Evropu nebezpečnější než Rusko!

Polovina občanů Spolkové republiky Německo, kterých se dotazovala nadace Friedricha Eberta, věří, že Spojené státy jsou hrozbou pro evropskou bezpečnost, zatímco jen třetina respondentů považuje za hrozbu Rusko.

Ilustrační foto
12. února 2019 - 10:10

Podle průzkumu se navíc většina Němců domnívá, že stav evropské bezpečnosti se zhoršil díky rozšíření NATO, napsal Die Zeit.

Jak vyplývá z průzkumu Nadace Friedricha Eberta, Němci věří, že Spojené státy představují větší hrozbu pro evropskou bezpečnost než Rusko, uvedl Die Zeit. USA vyhodnocuje každý druhý respondent jako nebezpečí, Rusko - každý třetí. V polovině února by výsledky průzkumu Friedrich-Ebert-Stiftung měly být předloženy na výroční konferenci o bezpečnosti v Mnichově.

Publikace informovala, že 50% respondentů považuje expanzi NATO za jeden z důvodů zhoršujícího se stavu evropské bezpečnosti. Podle 41% respondentů představuje rozšíření EU také rizika. Více než polovina občanů, kteří se zúčastnili průzkumu, se domnívá, že je nutné vynaložit více peněz na obranu.

 
Kromě toho by se Německo mělo aktivně podílet na řešení mezinárodních krizí - 70% respondentů: téměř stejné procento respondentů vystupuje za to, aby se zahraniční politika Německa orientovala na hodnoty, a to i v případě možných ztrát.
 
Die Zeit rovněž uvedl, že stejný průzkum byl proveden ve Francii, Litvě, Polsku, Rusku, Srbsku a na Ukrajině. Jak uvádí noviny, zejména Srbové (85%), Ukrajinci (74%) a Poláci (67%) věří, že jejich zemím nedostává řádného uznání.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)