Svátek má: Dalibor

Komentáře

Andrej Babiš

předseda hnutí Ano

Ke kauze Čapí hnízdo

Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážené dámy a pánové, hlavně k vám dneska budu mluvit.

Doufám, že občané, naši voliči se dívají dneska na naši sněmovnu. Já jsem strašně rád, že tady můžu vystoupit a vysvětlit všechny okolnosti této bezprecedentní masivní manipulativní pečlivě naplánované a načasované kampaně kolem Čapího hnízda, která má jediný cíl. Abych skončil ve vládě a vůbec abych skončil v české politice. Za tyto dva roky totiž už pochopila i ta zdejší tradiční politická nomenklatura, že já nelžu, nekradu, nejdu nikomu na ruku (Pokřik a smích vpravo.) a nikdo mě nemůže zkorumpovat. Ani hazardní lobby, pane Kalousku prostřednictvím paní předsedající. Uvidíme, jak budete hlasovat. Už se to blíží. To je důvod, proč tu nyní máme tuto pseudokauzu Čapí hnízdo, která vám najednou tak vadí. 8 let uplynulo.

A v tomto ohledu bych strašně chtěl poděkovat všem voličům, občanům. Tolik mailů a SMS jsem dostal těsně po volbách v říjnu 2013, kdy jsme uspěli. A nesmírně si toho vážím a děkuji vám. Vycházím i z toho, že mnohým lidem dochází, jakým způsobem jsou u nás některá média zmanipulována. Jak vytrhují informace z kontextu, jak spekulují a lžou. (Potlesk vpravo.)

A o tom všem bych chtěl tady dnes mluvit. Jak jsem vstoupil do politiky, začaly kampaně. Nejdřív StB začala před parlamentními volbami. Mohu jenom znovu prohlásit, že jsem nikdy nespolupracoval, nic jsem nepodepsal, a že jsem uspěl žalobou u bratislavského soudu. (Potlesk vpravo.) A že mě StB vyslýchala kvůli syrským fosfátům. Ano. Kvůli syrským fosfátům, protože Sýrie neměla peníze za tanky, které tam dodávala Hálova rodina pana Kalouska, přítele Asadovy rodiny, který vyvraždil desetitisíce lidí. Další kampaň byla biopaliva. Podpora biopaliv byla zavedena v ČR na základě závazku ČR, který vychází ze směrnice Evropské unie z roku 2003.  

Ať se nám to líbí nebo nelíbí, je to závazné. A já jsem biopaliva nevymyslel. Vymyslela je EU na základě studie Goldman Sachs. V Goldman Sachs říkali, že barel ropy bude stát 200 dolarů. No nějak se netrefili. Jistě si všichni vzpomínáte na lživou kampaň z léta minulého roku. Lež o tom, že já na biopalivech dostávám pět miliard a další podobné nesmysly. To je sprostá lež, kterou Kalousek opakoval stokrát. Je to lež, protože výrobci biopaliv dotace nedostávají. Ty dostávají spotřebitelé. To znamená každý, kdo tankuje na čerpací stanici. Rád bych připomněl, že první víceletý program podpory uplatnění biopaliv v dopravě byl schválen 25. února 2008. A to pravicovou vládou pánů Topolánka a Kalouska. Naše koaliční vláda schválila pouze prodloužení tohoto programu na roky 2015 a (až?) 2020. A to s pozitivním dopadem do státního rozpočtu, kdy náklady na biopaliva v roce 2014 byly 2,2 miliardy korun a v roce 2015 klesly na 2 miliardy korun a v roce 2016 změna legislativy znamená faktické ukončení prodeje podporovaných biopaliv a náklad státu dosahuje desítky tisíc korun. Takže dneska se už žádná vysoko obsahová biopaliva neprodávají a to díky nízké ceně ropy.

Střet zájmů. Další z vykonstruovaných kampaní je kampaň o mém střetu zájmů. Ano, mám střet zájmů. Ale já ho nezneužívám. (Bouřlivý potlesk od pravicových poslanců.) Já jsem do politiky nechtěl. (Opět bouřlivý potlesk a smích zprava.) Vy jste mě zplodili. (Opět smích od poslanců ODS a TOP 09.) ODS a zkorumpovaný Kalousek, symbol korupce.

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane ministře, prosím, abychom nesklouzávali do osobních útoků.

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Jo, omlouvám se. Moje činnost v politice má na moje firmy jenom negativní dopad. Příští rok oslaví Kostelecké uzeniny sto let. A za 99 let se v jejich výrobcích nenašla jehla a za poslední měsíc dvakrát. To je zajímavé, asi není - (Opět smích v poslaneckých lavicích.) Podle mých firem - doufejme, že vám ten smích vydrží až do konce. Podíl mých firem na obchodu se státem je zanedbatelných 1,7 %. Chovám se při hlasování na vládě a ve Sněmovně a na Ministerstvu financí striktně podle zákona o střetu zájmů. Přesto jsem neustále napadán za to, že moje firmy soutěží hlavně u Lesů České republiky, jejichž výběrová řízení jsou podle žebříčku sdružení EconLab při Univerzitě Karlově hodnocena jako vůbec nejvíce transparentní výběrová řízení v této zemi. Minule se pan ministr Jurečka s tím chlubil a já myslím, že má pravdu. Stejně byla hodnocena výběrová řízení u státního podniku Čepro. Společnost Uniles, která je součástí koncernu Agrofert, provádí pro státní lesy těžební práce a zpracovává dřevo. V roce 2014 získala tato společnost z celkových 33 zakázek Lesů České republiky pouze osm zakázek. O rok později vyhlašovaly Lesy České republiky dvě výběrová řízení. V prvním získal Uniles 12 z celkových 57 zakázek a v druhém tendru u deseti zakázek neuspěl ani jednou. Chvála bohu. Soutěží se jenom o cenu a soutěží desítky firem. Takže celkově v tendrech Lesů České republiky v letech 2014 a 2015 získala společnost Uniles o 25 % lesních ploch méně než před mým vstupem do politiky a menší má i objem tržeb z těžby.

Pojďme na dotace. Prosím vás, kdo vymyslel dotace? Přece EU. Ne, Kalousek ne, Evropská unie. (Potlesk z řad poslanců TOP 09 a ODS.) Kalousek fungoval tak, že nám je zastavili, ale k tomu se dostanu. Ale já s tím nemám problém, nechť zruší všechny dotace. My jsme podepsali nějakou dohodu s EU a do této země nateklo 540 miliard. Takže ODS začala tvrdit, že dostávám víc dotací, než kolik odvádím na daních. Účelově odstranila odvody na sociální pojištění a na zdravotní pojištění a také v rámci systému zdravotního pojištění. A jak je známo, hlavním zdrojem peněz pro vyplácení důchodů, páni důchodci, jsou přece odvody na sociální pojištění. A ze zdravotního pojištění jsou zdrojem na peníze pro platy lékařů, sestřiček a zdravotního personálu. Jsou tedy příjmem veřejných rozpočtů. ODS to dobře ví, ale účelově lže. Za posledních devět let odvedly moje firmy do veřejných rozpočtů částku 19,66 mld. korun a na dotacích z českého státního rozpočtu za stejné období devíti let obdržely 1,89. Takže méně než desetinu, tak už nelžete, že dostává moje firma více dotací než odvádí.

Do rozpočtu EU odvedly moje firmy za posledních devět let 15,88 mld. korun a obdržely 4,28 mld. korun. Celkově tedy za devět let moje firmy odvedly do evropských rozpočtů včetně rozpočtu ČR 35,54 mld. korun a obdržely 6,17. Což je téměř šestkrát méně.

Ale co je vůbec nejdůležitější. Všechny moje firmy dostávají dotace podle stejných pravidel jako každé jiné české firmy v chemii, potravinářství, dřevařství nebo jiných oborech, ve kterých moje firmy podnikají. Stejné je to v dotacích v zemědělství. Moje firmy dostávají dotace na hektar stejnou částku jako každý český zemědělec. V roce 2015 to bylo cca 5 700 korun na hektar a stejně dostávají dotaci na každou krávu, mléčnou, masnou, na každé kuře a prase, takže se to dá přesně spočítat. Kontroluje to EU. Moje firmy nejsou upřednostňovány, hrají podle stejných pravidel. Naopak dostávají o 5 % méně než podniky do 1 100 hektarů. To je pravda.

Když skončila kampaň ODS o střetu zájmů, začala pro změnu kampaň proti mé osobě návrhem TOP 09, podle kterého by se firmy, ve kterých vlastní ministr české vlády více než 10 %, nemohly účastnit státních zakázek. Zároveň byl připraven návrh, podle kterého ministr české vlády nemůže vlastnit ve firmě více než 40 %. Určitě vnímáte, že TOP 09 a ODS nemají jiný program než útoky a kampaně proti mně a našemu hnutí ANO.Toto je navíc bezprecedentní útok na všechny podnikatele a živnostníky v ČR, kteří by se chtěli účastnit věcí veřejných a věnovat čas a energii práci pro naši zemi. Útok profesionálních politiků, kteří nikdy transparentně nepodnikali, nezaměstnávali lidi a neměli za ně zodpovědnost. Výsledkem může být jen to, že lidem, kteří celý život tvrdě pracovali, aby realizovali smysl svého života a předali své dílo svým dětem, je zamezeno se podílet na veřejném životě ve prospěch všech občanů. Přitom všude na světě je trend opačný. V Americe máme ve finále Donalda Trumpa. V Americe byl nejúspěšnější starosta New Yorku podnikatel Michael Bloomberg, kterého jsem potkal minulý rok ve Francii a ten má dokonce zpravodajské televize. Ve Francii je dnes nejpopulárnější politik Emmanuel Macron. A i v dalších evropských státech se objevuje v politice stále více lidí, kteří v životě již něco dokázali a svoje zkušenosti a znalosti mohou a umějí zúročit v práci pro stát. Samozřejmě, že takoví lidé jsou hrozbou těm, kteří v životě sami nic nedokázali a živí se jen politikou.

Jsem překvapen, že i když naše koaliční vláda je po dvouletém vládnutí jednou z nejúspěšnějších vlád v historii naší země, moji koaliční partneři spolupracují s opozicí v přijímání antibabišovských zákonů, což mě upřímně mrzí. Chápu, že pro mnohé politiky je Agrofert trnem v oku, něco, co nedokáží ani pochopit, a tak mají snahu to buď zpochybnit nebo zničit. Avšak já v tomto ohledu musím říci, že zatímco ostatní velké firmy mají svá sídla v daňových rájích, Agrofert sídlí v ČR a také zde platí daně. Za 23 let jsem vybudoval firmu, která má dnes přibližně 35 tisíc zaměstnanců a 205 firem u nás i v zahraničí. Za rok 2015 má nekonsolidovaný obrat 231,5 mld. korun a co je důležité, celý holding má transparentní strukturu a nemá žádné offshore společnosti.

Také jako jedna z mála českých firem dostává dividendy od svých zahraničních dceřiných společností. Od roku 2006 do roku 2015, tedy za 10 let, obdržel Agrofert ze zahraničí, když peníze přišly do České republiky, 22,9 mld. korun dividend. To jsou peníze, které naše firmy v zahraničí vydělaly, a my jsme ty peníze vzali do České republiky. Pro ilustraci uvádím, že do České republiky přišlo za stejné období celkem 83 mld. korun dividend, to znamená, že firmy Agrofertu se na tomto čísle podílí více než čtvrtinou, 26,6 %.

Firmy Agrofertu na rozdíl od jiných nevyvádí peníze ven, jako jiné korporace, ale naopak je přináší ze zahraničí zpět do České republiky, investují zde a zaměstnávají další občany. A to v době, kdy opačným směrem, tedy z České republiky do zahraničí, odteklo za stejnou dobu, to znamená 10 let, 1927 mld. korun, 1927 mld. korun. Ale není to nelegální. My jsme chtěli, aby tady zahraniční firmy investovaly, a když zaplatí korporátní daň, tak samozřejmě mají právo si vzít tu dividendu. A pokud bychom na tom něco měnili, tak samozřejmě bychom ohrozili další investice zahraničních firem v Čechách.

Jiná věc je samozřejmě, že finanční správa se soustředí na daňový základ, který tyto firmy vykazují, aby skutečně nesnižovaly uměle daně u nás. Bylo by zajímavé vědět, kolik z této částky, z těch 1927 mld. za 10 let, skončilo na účtech offshorových společností, z nichž přibližně 15 tisíc patří českým akcionářům. Už taková majetková struktura vyjadřuje určitý vztah těchto lidí vůči naší zemi. Mimochodem zajímavé by bylo vědět, kolik z těchto offshorových firem vlastní bývalí nebo stávající politici, a kolik z nich jsou takzvaní solární baroni.

Rád bych ještě řekl pár vět, když už je zpochybňováno moje podnikání, ke své nadaci, která se věnuje zejména podpoře rodičů samoživitelů v nouzi. I můj ministerský plat posílám na program samoživitelky. Nadace nadále pomáhá handicapovaným dětem, seniorům, studentům ze sociálně slabých rodin, a pak také dobrovolným profesionálním hasičům. V projektu Sportovní centra nadace Agrofert sportuje po celé republice více než 1300 dětí, které si mohou vybrat ze široké nabídky sportů. Nadace od svého založení rozdala 88 milionů korun a na rok 2016 navýšila svůj rozpočet z původních 56 mil. korun na 106 mil. korun, které budou rozděleny jak mezi neziskové organizace, tak mezi individuální žadatele. Navýšení rozpočtu bylo mou reakcí na výzvu novinářky Kubátové z Mladé Fronty Dnes, abych vrátil dotaci. Ale já jsem žádnou dotaci nedostal. Dotace byla poskytnuta podle pravidel, proto já nemám co vracet. Nikomu nevznikla žádná škoda. Nicméně, abych ukázal lidem, že mi skutečně nejde o peníze, protože jak je známo, i když to nerad říkám, jsem miliardář (Projevy veselí a slabý potlesk zprava.), navýšil jsem rozpočet nadace právě o těch 50 mil.

Teď bych chtěl říct pár slov ke své práci v naší koaliční vládě. V koaliční vládě, která je, myslím si, velice úspěšná. Chtěl jsem, a doufám, že se na mě dívá pan Martin Jaroš, který na Facebooku oprávněně kritizoval, že co se vlastně v Čechách děje, proč se tady bavíme o Čapím hnízdě. Já bych byl strašně rád, kdyby si to vyslechl, a aby přišel a angažoval se v politice, protože netuší, jak to funguje v politice, netuší, jak to funguje na ministerstvech. Je třeba si to vyzkoušet. Nepochybuji o tom, že by si mnozí ze srdce přáli, aby pseudokauza o Čapím hnízdě zastínila výsledky mé práce na Ministerstvu financí. Výčet všech výsledků resortu by zabral několik hodin, takže stručně připomenu alespoň ty nejvýznamnější. Od svého nástupu do funkce jsem dvakrát snížil deficit státního rozpočtu, a to v roce 2014 ze 112 mld. na 77,8 mld., v roce 2015 plánovaných 100 mld. na 62,8 mld. s cílem mít vyrovnaný rozpočet ve střednědobém horizontu.

Velmi důležité je říci, že nezlepšujeme výsledky hospodaření státu za cenu zvyšování daní a škrcení ekonomiky, a děláme to při rekordních investicích, které jen v roce 2014 dosáhly 112 mld., a v roce 2015 dosáhly naprosto historické výše 176 mld. s meziročním nárůstem téměř 65 mld. Tudíž kdybychom nenavýšili investice, měli bychom dokonce za rok 2015 vyrovnaný rozpočet.

Je potřeba také říci, že naše koaliční vláda snižuje daně, ať už formou nižší DPH, vyšším daňovým zvýhodněním na děti, zavedením školkovného nebo vrácením slevy pro pracující důchodce. Za minulý rok to bylo 22,5 mld. Zlepšujeme stav státní pokladny, zvyšujeme platy ve veřejné správě, a to policistům, hasičům, učitelům, vojákům a dalším. Navyšujeme důchody, které Kalousek zmrazil. I díky této práci se Česká republika svou výší dluhu stále může řadit mezi nejméně zadlužené země Evropské unie, přičemž my chceme tento trend udržet, a již druhý rok po sobě se nám to daří. Takže zatímco v roce 2013 byl státní dluh 41,3 % HDP, v roce 2014 už jen 39 % HDP, a loni poklesl na 37,3 % HDP. Pro porovnání, Řecko má 176 nebo Itálie 136, nebo Francie 100. My jsme jedna z nejméně zadlužených zemí Evropské unie, a to je skvělé. Od mého nástupu na ministerstvo se podařilo z dluhu umazat 4 procentní body. To představuje absolutní pokles o 10,4 mld. korun. A kdo nás tu nejvíc zadlužil v minulosti? No pan nejlepší ministr financí Kalousek. 670 mld. nás zadlužil, když byl ministrem. Je to spočítáno na den.

Ano, stále si stojím za tím, že lze Ministerstvo financí řídit jako firmu. Díky tomu jsme také od roku 2014 na úrokových výdajích za státní dluh uspořili bezmála 8 mld., a na finančních operacích jsme ke včerejšímu dni vydělali do státního rozpočtu celkem 920 mil. korun. Dále Ministerstvo financí v lednu 2015 začalo jako první české ministerstvo v historii zveřejňovat podrobná data o svém hospodaření ve formě otevřených dat, a to navíc v přehledné a uživatelsky přívětivé aplikaci SUPERVISOR, která byla mimochodem fondem Otakara Motejla oceněna jako nejlepší aplikace založená nad otevřenými daty vůbec. Nečekali jsme, až nás k tomu donutí registr smluv.

Poprvé v historii této země jsme také zmapovali veškerý její majetek ve formě mapy majetku státu, která obsahuje neuvěřitelných 1,6 mil. položek. Zjistili jsme díky tomu přes 25 tis. bezprizorných nemovitostí, které byly zapsány na neexistující zaniklé státní instituce. Nemovitosti byly zapsány na 1906 státních subjektů, z nichž bylo přes 1300 neexistujících nebo v likvidaci.

V roli ministra plním své sliby. Jedním z nich byl i ten, že nebudu navyšovat daně, a že je efektivně vyberu. Proto jsme prosadili daňovou kobru, která státnímu rozpočtu zachránila více než 4,1 mld. korun. Zavedli jsme kontrolní hlášení na DPH, prosadili Elektronickou evidenci tržeb, která je jedním z nejdůležitějších systémových opatření k narovnání podnikatelského prostředí v novodobé historii České republiky.

Jako první ministr financí prosazuji moderní regulaci hazardu po vzoru nejvyspělejších zemí západní Evropy. Posílili jsme personálně dlouhodobě oslabované kontrolní a vymáhající agendy finanční správy. Praha přestala být daňovým rájem. Tady chodila kontrola jednou za 200 let, vážení. Našli jsme v OFFICE HOUSE paní v malé místnosti, kde bylo registrováno 1600 firem.

Ve srovnání s rokem 2013 jsme tak na daňových příjmech a odvodech vybrali do roku 2015 o 117,7 mld. korun více. Znovu opakuji, o 117,7 mld. korun více. Vy jste se mi vysmívali, že vybereme stovky miliard, a my je vybíráme. Do konce roku 2017 budeme na 200. A není to málo peněz, kdybychom je dali jenom na důchody, můžeme měsíčně přidat každému důchodci 820 korun.

Kdybychom je dali na dálnice, postavíme 400 km nových dálnic. Kdybychom je dali učitelům, zvýšíme jejich výplatu o 12 tisíc. Bohužel zanedbaných a podfinancovaných oblastí bylo v České republice zanecháno tolik, že jejich náprava je postupná a není otázkou jednoho funkčního období vlády.

Dnes je tu svolána mimořádná schůze Sněmovny kvůli pseudokauze, která se navíc měla odehrát přes 8 lety, tedy dávno před tím, než jsem vstoupil do politiky. A já se ptám: Je tohle skutečně něco, kvůli čemu by měla mimořádně zasedat Sněmovna? Včera jsme byli svědkem hrozné tragedie v Bruselu. Dneska vidíme, že evropští politici nezvládli migraci ani integraci migrantů, že lhali, že dneska největší problém jsou pravděpodobně ty no-go zóny, ti původní migranti, a nechtěli to přiznat. Ovlivňovali média, aby o tom nemluvila. A to je velký problém. A impotence některých evropských politiků je hrozná. Nechtějí si přiznat tu ... (nedořečeno), nechtějí, protože pravděpodobně někteří ti migranti jsou jejich voliči. A nečeká nás ani nic dobrého.

Takže já si nepamatuji, a studoval jsem to, nevím, jestli prostřednictvím pana - tedy paní předsedající, Marek Benda. To je legenda této Sněmovny, 24 let tady sedí. To je neuvěřitelné! Jak jste to dokázal? Já jsem ta dva roky a mám... (nedořečeno), 24 let tady jste, pane Benda, 24! Neuvěřitelné! (Opravován z řad ODS výkřiky: Bendo.) Bendo! Ale Benda - legenda se dobře rýmuje. Vím, paní .... (nesrozumitelné) říkala, že mám říkat Bendo. Ale říkám Benda - legenda.

Takže já se - vždycky byla svolávána schůze opozicí. Sociální demokracie svolala tolik schůzí, a vždycky jste to zamázli, když jste byli ve vládě! Tak proč ODS a TOP 09 svolala mimořádnou schůzi? To se za 26 let budování kapitalismu v Čechách neobjevily důležitější kauzy? Proč svoláváte schůzi ke kauze, která vznikla na základě sérií anonymních oznámení do Bruselu a na Policii České republiky! Věc, kterou rozpoutala novinářka, která má víc informací z Bezpečnostní rady státu o kauze Libanon, než já. Nebo její členové. (Ohlas v sále.) Která spekuluje, že údajné výkupné, o kterém nic nevím, bylo předmětem rozkrádání! Která ví, koho policie v rámci pseudokauzy Čapí hnízdo bude zvát na výslechy! Moji rodinu? Ona to ví? Živý spis. Jak to ví, ta paní? Ona má informace ze živého spisu. Ona pravděpodobně už ví, na jak dlouho mě zavřou, už píšou - 10 let, 15 let. A proč by mě měli zavírat, když jsem nic neudělal!

Já vím, že tady štvu plno lidí, vím, že by vám to udělalo radost. A řekněte mi, kdo tu mega kampaň platí! Dneska ti čápi - já jsem nestihl se s nimi ofotit, to organizoval Bursík, nebo ten - jak se jmenuje, nebudu to říkat. (Výkřik z řad koalice.) Ne, ten... (Výkřik z pravé strany sálu: Kalousek) ...parchant a psychopat, ale já se s ním soudím, nebudu říkat jeho jméno. (Pobavení v sále.) Ptejte se, mega kampaň, kdo to platí. Já bych chtěl tomu, kdo to platí, poděkovat jménem Farmy Čapí hnízdo, protože takovou kampaň, kdyby chtěla farma dělat, tak vyjde na 300 milionů! Takže my vám děkujeme. (Potlesk z řad ANO.) A chtěl bych všechny lidi pozvat. (Vztahuje ruku k televizní kameře.) Přijďte se podívat na farmu a přesvědčte se, jak to je. (Šum v sále.)

Takže, pane Bendo, prostřednictvím paní předsedající, vy tady sedíte 24 let, tak já se ptám, co jste tady řešili z těch tunelů polistopadové historie naší země. Já jsem vždy říkal o vašem zakladateli ODS panu Klausovi, od kupónky po amnestii: Nejdřív jste to nechali vašimi kumpány rozkrást, a potom to váš zakladatel zkorumpovanou amnestií, kterou prominul, odpustil. Vy jste tady řešili kupónovou privatizaci, Harvardské fondy Koženého. Ty nás stály 100 miliard. IPB - vždyť tam seděl ten Vaigl, však ODS ovládala IPB. Státní banky, které jste nechali rozkrást a které jste následně vyvedli do ČKA, kde jste to rozkradli po druhé. A co lehké topné oleje. A konkurs Chemapolu. A Agrobanka za 50 miliard. A Bohemia za 20. A co kauza IZIP, peníze, které skončily někde na účtech ve Švýcarsku. Proč jste nevysvětlili tento tunel vašim členům ODS!

ČKA nás stála 230 (236?) miliard. IPB měla 270 miliard špatných úvěrů. A co naše předsednictví Evropské unii spojené s kauzou ProMoPro. Pan Kalousek mluvil v Bruselu o ostudě ohledně Čapího hnízda. Ne, vy jste udělali největší ostudu. Vy jste řešili kauzu ProMoPro za 180 milionů Kč, které odešly na účty nastrčených firem a které vybírali bílí koně v hotovosti. A ještě jsme zapomněli na to, že nám v roce 2012 Brusel, když byl pan Kalousek ministr financí, kvůli korupci zastavil veškeré čerpání evropských fondů. Takže největší ostudou v Bruselu jste byli vy. A co nám ten Brusel řekl? Špatná kontrola. Brusel vytkl - 15. 3. 2012 - premiér české vlády Nečas oficiálně potvrdil, že Česko má velké potíže s čerpáním peněz z Evropské unie. Zároveň potvrdil, že vláda dostala od Evropské komise varovný dopis, v němž mimo jiné stojí, že hlavním důvodem pozastavení plateb z evropských fondů je fungování auditního systému. Div se světe! A kdo byl ministr financí? No - nejlepší ministr financí za historie této země, který nás zadlužil o 670 - Miroslav Kalousek.

Pozastavení plateb z evropských fondů v rámci systému operačních programů rozpoutalo na politické scéně spor o to, kdo může za zavedení kritizovaného auditního systému pro čerpání fondů EU. Nečas a Kalousek tvrdili, že auditní systém vznikl za Sobotky, ale ten ve Sněmovně kontroval, že je to lež, že je to chyba TOP 09, ODS. Pravdu měl Sobotka, protože v době, kdy tam byl, ještě EU neměla k auditu fondů metodiku. Takže pan Nečas lhal a Sobotka to řekl ve Sněmovně, a měl pravdu.

Potom nám vytýkali zbytečné plýtvání. Komisařům vadilo, že české úřady plýtvají a příliš často si totiž pořizují služby od externích firem, outsorcing. To jsem zrušil, externí právníky. A přesto si je můžou zajistit vlastními silami. Ano, ministerstvo - pod mým vedením jsme vyhráli arbitráž za 800 milionů. Naše mladá právnička! Bez externistů. Dochází tak zbytečně k tomu, že úřad má odborníky na čerpání dotací z EU, ale přesto se obrací ještě na firmy, které se zabývají tímtéž.

Brusel rovněž upozornil na divokou personální politiku. Operační programy, které rozhodují o rozdělování eurodotací, často střídají manažery, a to vede k chaosu při přípravě projektů. Příkladem bylo ministerstvo školství a jeho program Vzdělávání pro konkurenceschopnost za působení nejlepšího ministra školství, jak říkal váš zakladatel, Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Takže tolik byl Brusel.

Samostatnou kapitolu pak tvoří velká privatizace a následně osud klíčových státních podniků, které byly mnohdy pod neprůhlednou vlastnickou strukturou vytunelovány, zkrachovaly a zanechaly dluhy ve výši celkem stovek miliard a zcela zdevastovaný a nepoužitelný majetek.

Pojďme se teďka podívat na Českou exportní banku. To je další Topolánkovo a Kalouskovo dílo. A to je problém, velký problém. My jsme ho zdědili po vás. V pátek byl u mě ministr zemědělství pan Jurečka a chtěl peníze pro zemědělce. Ale naše vládní rozpočtová rezerva díky tomu dědictví, které vy jste udělali, pokud budeme muset ještě zaplatit České exportní bance, tak je už dost vyčerpaná.

Takže my jsme přišli v lednu 2014 a Česká exportní banka byla co? To nebyla efektivní podpora exportu. To bylo rozdávání úvěrů pro spřízněné firmy Topolánkovy a Nečasovy vlády. Tyto praktiky vyústily až v zásah policie přímo v bance. Protikorupční policie si z České exportní banky a přidružené státní pojišťovny EGAP v lednu 2014 odnesla 16 podezřelých úvěrových smluv. Taktéž NKÚ, Národní (správně Nejvyšší) kontrolní úřad, krátce po kontrole v bance v tom období zjistil, že 8 miliard Kč odešlo z účtu banky na účty různých projektů na Ukrajině a v Rusku v rozporu s vnitřními předpisy banky. A dědictví období rozdávání exportních úvěrů, když byl strážcem kasy samozřejmě pan Kalousek - téměř zdvojnásobená úvěrová angažovanost banky.

V roce 2010 zrazu bylo 43,8 miliard nových úvěrových smluv, oproti průměru let 2008, 2009 bylo 23. 20 miliard korun úvěrů v bilanci je v defaultě, to znamená, že je nevymahatelných. 20 miliard, vážení. A dalších 20 miliard korun je ohrožených. Hazard, který dovolily předchozí pravicové vlády České exportní bance, stojí daňové poplatníky už 6,7 miliardy korun. A z toho nám bylo doposud předloženo, stojí vykrytí dotací pojistných fondů EGAP daňové poplatníky téměř 5 miliard.

Proč se mimořádná schůze Sněmovny nesvolá kvůli vypořádání církevních restitucí? To je velké domů pana Kalouska. Kdy stát vrátí majetek v hodnotě 75 miliard korun? A za nevydaný majetek bude církvím vyplaceno 59 miliard korun v průběhu 30 let navyšovaných o inflaci. Částka se může vyšplhat na 96 miliard, přičemž 17 let bude náš stát také přispívat na výplaty duchovním. Takže celkově nás to může stát 171 miliard korun.

Nepopírám, že církevní restituce byly správným krokem. Ale ne v takové formě, která měla za cíl jediné - vytáhnout další peníze z kapes občanů do politických stran. A hlavní otázkou je, jak byl tento Kalouskův tunel zrealizován. Jeden pamětník říká, že Jankovský, tehdejší ministr pro místní rozvoj, za Nečasovo-Kalouskovy vlády dostal konkrétní částku, kolik má stát církvím vrátit a zaplatit. Jenom tak si můžeme vysvětlit, proč podle výpočtu Českého statistického úřadu stát v případě církevních restitucí ocenil majetek příliš draho, takže i cena za nevydaný majetek je nadhodnocena. Podle interní zprávy statistického úřadu v roce 2015, kterou zveřejnila média, měla být cena za metr čtvereční zemědělské půdy zhruba 14 korun. A proč stát zaplatil 44, když to mělo být 14? 44! A lesní pozemky měly být 10 korun a stát zaplatil 27!

Takže zjednodušeně řečeno to znamená, že kvůli schválení Nečasovou vládou a iniciátorem celého projektu církevních restitucí panem Kalouskem bude stát vyplácet peněžní náhradu o miliardy vyšší, než by musel, a to bude až do roku 2043.

A co třeba mimořádná schůze kvůli solárním spekulantům? Celkem Češi - daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatnému zákonu zhruba 600 miliard korun navíc za podporu solárních baronů, což je kvalifikovaný odhad Energetického regulačního úřadu. A navíc pět z dvaceti největších solárních elektráren mělo anonymní akcie. Kdopak asi byl jejich vlastníkem? Martin Roman? Nebo Háva od Kalouska? Kmotři? Nebo dokonce někteří poslanci?

Když náklady na solární elektrárny začaly prudce klesat, ale podpora ceny garantované státem ne, očekávalo se, že vláda Mirka Topolánka nějak zareaguje. K ničemu nedošlo. Důsledky - jedno z největších tunelů na veřejné prostředky se tak potýkáme dodnes. Za rok 2016 vydá český státní rozpočet na podporu obnovitelných zdrojů téměř 44 miliard, z toho je dotace ze státního rozpočtu 22 miliard a zbytek zaplatí občané.

Privatizace Letiště Praha. Tento plánovaný tunel za 100 miliard odtajnily Janouškovy odposlechy. To byl pán z ODS. Aktéři: Kalousek, Topolánek, Řebíček, Bém. Podle odposlechů si měli rozdělit provizi z privatizace Letiště Praha, které mělo hodnotu 100 miliard. A tehdy byl akcionářem letiště samozřejmě pan ministr Kalousek. Tuhle miliardovou šarádu váš zatrhnul až pád vlády. Naštěstí. Ale Řebíček s Kalouskem stihli aspoň pro letiště koupit totálně předražený pozemek za 4 miliardy, který kdysi patřil státu.

Prodej ČSA. Zase je to ten pan ministr financí Kalousek. 44 procent jste prodali za 67,5 milionu korun. Ano, slyšíte správně. Víte, co na to tehdy řekl majitel letecké společnosti Travel Service pan Šimáně? Že Kalousek a jeho parta prodala tento podíl za cenu půlky motoru Boeingu 737.

Dotační podvody. Já se ptám, prostřednictvím paní předsedající, paní Němcové, ta tu sedí 18 let. Svolali jste mimořádnou schůzi třeba kvůli největšímu dotačnímu podvodu ROP Severozápad, kde byl tehdejší šéf Petr Kušnierz už odsouzen na pět let za to, že si říkal o úplatky? Právě dnes ho soud poslal do vězení na sedm let za ovlivňování dotačních projektů v hodnotě 1,4 miliardy korun. Zajímalo by vás, kdo ho do funkce dosadil? No přece ODS. Konkrétně tehdejší předseda regionální rady Jiří Šulc. A pan Kušnierz začal u soudu mluvit - o tom, jak ho ovládala chobotnice vedená lidmi napojenými na ODS. A vysvětloval to tady někdo?

Není ztrátou času svolávat mimořádnou schůzi sněmovny kvůli pseudokauze Čapí hnízdo? Když ve Sněmovně leží 107 zákonů, které čekají na projednání! Zákon o prokazování původu majetku. Zákony na regulaci a vyšší zdanění hazardu. Proč je mi touto mimořádnou schůzí věnovaná taková pozornost?

Pane Schwarzenberg, prostřednictvím paní předsedající, byl jste tady někdy v minulosti grilován? Jak se postavila podezření na vaše napojení na české (nesrozumitelné)? Že jste obchodoval s parťákem zavražděného kmotra Mrázka. Jak Sněmovna řešila vaše dotace na obnovu rybníků? No nijak. I média to přešla bez povšimnutí. Já vám to můžu připomenout. V roce 2002 jste podal žádost na státní dotace na opravu svých rybníků v rámci programu Obnova rybníků po povodni. Na tento účel jste obdržel v září 2003 částku 2,7 milionu korun na obnovu Kroupovského rybníka a o dva měsíce později částku 1,8 milionu korun na obnovu rybníka Ždír (?). U Kroupovského rybníka byl přesažen termín pro kolaudaci zhruba o šest měsíců. Ministerstvo financí vám ale prominulo chyby ve využívání dotací při obnově vašich rybníků. Stalo se to za vlády Mirka Topolánka a ministra financí samozřejmě dělal Kalousek. A jeho úřad v dotaci neshledal závadnou. Nikdo nekřičel.

Nebyl jste náhodou, pane Schwarzenberg, prostřednictvím paní předsedající, ve střetu zájmů? Pamatujete si, co jste řekl do médií? Že jste o tom s nikým nemluvil? Proč takové ujištění v mém případě nestačí, ale vám ho všichni spolkli? To jste všichni zapomněli, že pan Schwarzenberg a jeho firmy získaly na dotacích ze státního rozpočtu přes 150 milionů korun?

A proč jste ve Sněmovně neřešili privatizaci karlovarské Becherovky? Nebo asi tady všichni trpíte ztrátou paměti. Tak já vám to připomenu. O privatizaci karlovarské Becherovky pravděpodobně rozhodlo to, že vítězná firma měla ve vlastnické struktuře Karla Schwarzenberga přítele finančníka Zdeňka Bakaly, který o několik let později brutálně ovlivnil privatizace OKD a z firmy vytuneloval 110 miliard korun. Vše kolem privatizace Becherovky se odehrálo ve středu 3. září 1997. O přestávce jednání Poslanecké sněmovny. Tehdy se pro strach parlamentu narychlo sešla Klausova vláda a většinou hlasů upřednostnila nabídku pana Bakaly a Schwarzenberga. Tentokrát to ale nebyl Klaus, kdo řídil tuhle privatizaci. Pro tento projekt zvedly ruce všichni ministři za Občanskou demokratickou alianci. Je zvláštní, že členem ODA byl tentokrát taky pan Schwarzenberg. Byť většina Klausovy partaje podle pamětníků upřednostňovala firmu Stock. Nicméně vyhrál tedy pan Schwarzenberg a s panem Bakalou, a to přesto, že jejich podnikatelský záměr byl meziresortní komisí vlády označen za nejhorší. Proč jste tedy ve Sněmovně nikdy neřešili podivné okolnosti této privatizace, kterou prokazatelně ovlivnila vysoká politika, nikoliv ekonomické zájmy českého státu? (Hluk v sále.)

Já na rozdíl od pana Schwarzenberga nejsem pokrytec. Já ANO financuji ze svých peněz.

Vy tu sedíte šest let, říkal jste, že za peníze ČEZu se tady financovaly politické strany, ale přitom každý v tomhle sálu ví, že vznik TOP 09 byl financován právě z peněz ČEZu, které zařizoval Kalousek, Topolánek a Roman.

A nyní se také obrátím prostřednictvím pana předsedajícího, pardon, paní předsedající, omlouvám se, na nejvyšší morální autoritu této země pana Kalouska. A zeptám se ho, ke kterým jeho kauzám, kterých je tolik, že se to nedá ani všechno vyjmenovat, se sešla Sněmovna? Je o nich ostatně napsaná celá kniha Nadačního fondu proti korupci. (Ukazuje "Modrou knihu".)

A já přečtu jenom kapitoly, abyste si osvěžili paměť. Jak to bylo s padáky? Kolik tam bylo mrtvých? Modernizace tanku T-72. Štábní informační systém. Prodej deseti letounů MiG-29. Prodej stovky tanků řady T-72 do Alžírska. Prodej kasáren na Náměstí Republiky. Kalouskův systém rozdávání zakázek. Kauza Diag Human. Ochrana vzdušného prostoru a kauza Gripeny. Kauza mýtné. Ano, naše vláda zdědila kontrakt s Kapschem, který byl uzavřen tak, že neměl konce. Kauza elektronické viněty. Kauza hazard. A znovu armáda - kauza letadla CASA. Starost o přírodu nebo ekologická superzakázka. Ta naštěstí nevyšla. To pan Nečas zakázal. Starost o církev a církevní narovnání.

Byla snad díky těmto skutečným kauzám svolaná mimořádná Sněmovna? A byl za ně někdo někdy stíhán? Třeba kauza Kalouskem užívaného luxusního bytu prodaného panem Hávou panu Kašákovi v době, kdy byl Kalousek jen krátce politikem. Jeho vazby na jeho přítele a později náměstka pana Fuksu, zakázky firmy švagra Kašáka jdou za 150 mil. v době, kdy byli lidé s vámi spojeni v rozhodování o těchto zakázkách, a později byla firma sponzorem pana Kalouska. S odhalením kauzy přišla v roce 2002 MF DNES, naštěstí jsem ji tehdy nevlastnil. Známá zbrojař Háva prodal Kalouskovu švagrovi Lubomíru Kašákovi luxusní byt v Praze za 6,5 mil. korun. Kašák v něm pak za nájem 15 tisíc korun měsíčně nechal Kalouska bydlet. Přes něj tento byt pak získala po Kašákově smrti jeho sestra, manželka ministra Kalouska. Lubomír Kašák byl napojen na aféry příbramského Palerma a jeho firma IDOS dostala zakázky od města 150 mil. korun. Lubomír Kašák nakonec skončil zastřelen a jeho vrah vzápětí podle policie spáchal sebevraždu. Já nevím, kolik bylo mrtvých kolem pana Kalouska. To určitě nebylo pro Sněmovnu důležité.

Privatizace OKD. Kvůli kupónové privatizaci vašeho zakladatele ODS Klause ztratil stát majoritu v OKD. Proč v roce 1997 vláda Václava Klause nezasáhla? Proč policie nezasáhla, když bývalý šéf Fondu národního majetku Češka podal trestní oznámení a pokusil se tento proces zastavit? Případ OKD je případ bezprecedentního bezcitného vytunelování firmy, kde jeho finančník Bakala a jeho kumpáni díky privatizaci získali a vytáhli z firmy OKD přibližně 110 mld. korun. Ano, vážení horníci, 110 mld. korun. Na prodej podílu akcií při veřejné nabídce vydělal 30 mld. Podle výročních zpráv NWR a OKD získal za období 2006 a 2012 jen na dividendách 65 mld. Dalších odhadem nejméně 15 mld. vydělal prodejem bytů a ještě mu zůstal další majetek v hodnotě 10 mld. A to tím, že rozdělil OKD dne 22. května 2006 na několik firem. Nemovitosti převedl na nástupnické společnosti. Jeden příklad za všechny. Společnost RPG RE LAND, která se 5. května 2014 přejmenovala na společnost Asental Land. Minulý pátek jsem se zúčastnil odborářské konference horníků a v ten den Asental Land ještě vlastnil 19 862 parcel o celkové výměře 45 903 106 metrů čtverečních pozemků v celé České republice a 92 nemovitostí. Společnost RPG RE Residential se přejmenovala dne 1. 12. 2006 na RPG Byty. A co se stalo? Horníci byli připraveni po privatizaci a následných krocích pana Bakaly o byty, neboť ten je dále vesele přeprodal. Přitom slíbil horníkům prodat byty za 40 tisíc. O ceně, za kterou je Bakala prodal, lze jen spekulovat, ale taková transakce by mohla představovat přibližně 10 mld. korun.

A co je dneska výsledkem? OKD hrozí kolaps. Hrozí uzavírání dolů a propouštění horníků. Ptám se. Proč nehovoříme o této kauze a jejich důsledcích, která se významnou měrou dotýká státu? Je tu snad mimořádná schůze kvůli tomu? Jasné, že není. Pan Bakala byl přece sponzorem politických stran. Přece ODS a TOP 09. Jen v roce 2010 dal 15 mil. ODS a TOP 09 7,5 mil. A Věcem veřejným 6 mil. Já vás tedy žádám, abyste ty peníze vrátili firmě OKD. Vraťte to horníkům, abychom platili méně pro jejich předčasné důchody, které jsme jim slíbili. A samozřejmě naše koaliční vláda se o ně postará. Ale takových zvěrstev, které tady politické strany uskutečnily po revoluci, bylo tolik, že bych tady mohl mluvit měsíce.

Teď bych se chtěl vyjádřit k mediální štvanici, kterou na mě systém pořádá. Byli to právě Bakalovy novináři - (Hlasy zprava: Matrix.) Jo, jo, Matrix. - kteří se této kampaně aktivně účastní, kteří si ani nedali tolik práce, aby zjistili, že dotace je 50 mil., ne 54. Ještě dnes ráno tuto lež opakovala veřejnoprávní Česká televize. Takže jeden napíše 54 a všichni to opisují. Myslím si, že někteří z vás si vzpomínají na můj tweet "Zítra asi něco koupím" a nebudu to radši rozvádět. Bakalova novinářka šla 7. března 2016 ve 13.46 ještě dál. Poslouchejte, co napsala: Dobrý den, podle našich informací zasahuje policie v Čapím hnízdě. Je to pravda? Co na to říkáte? Jak budete postupovat? Vnímáte to jako politickou objednávku? Volal jsem kolegům a samozřejmě tam žádná policie nebyla. Novináři nevěřili, tak tam vyjeli. A žádná policie tam skutečně nebyla. Zklamaně tedy odjeli pryč. Ale představte si, že bych na tu esemesku novinářce reagoval třeba jen, že o tom nic nevím. A možná by to zveřejnila a škoda by byla dokonána. A tohle všechno píšou média, která vlastní Zdeněk Bakala, člověk, kvůli kterému Česká republika přišla o miliardy, člověk, který nechává krachovat doly a zbaběle utíká do Švýcarska.

Dalším strůjcem nenávistné kampaně je majitel TV Barrandov Jaromír Soukup, který mě denohestuje přes svoji televizi a všechna svá média. Začalo to kauzou, kterou vymyslel Soukupův novinář Daniel Köppl, který účelově sbírá dehonestující informace na moji rodinu. Na moji partnerku vyrobili kauzu "Kabelka". Moje paní byla v televizi Barrandov dehonestována opakovaně. Soukupovy nohsledi a šmíráci čekali v autě každé ráno po dobu několika dní před bydlištěm bratra mé ženy a sledovali jeho manželku a jeho samého. Svými články a pořady terorizují naši rodinu s jediním cílem - poškodit ji. Je to jistě jen náhoda, že pan Soukup v minulosti pomáhal s kampaněmi ODS, Strany zelených, TOP 09, Věcí veřejných a dalších. On byl tvůrcem ekonomického programu Strany zelených a měl na starosti dotace z Evropské unie. A taky byl strůjcem fiaska mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, po kterém zůstaly stamiliónové dluhy. Mimochodem se mi také snažil prodat svoje impérium za 3 mld., ale protože k obchodu nedošlo, na oplátku čelím nenávistné a systematické kampani s cílem poškodit mě i mou rodinu.

Dalším mediálním magnátem, jehož týdeník na mě soustavně útočí a lže, je František Savov, toho času na útěku ve Velké Británii, člověk podezřelý z krácení daní za daňový únik ve výši 780 mil. korun, po kterém bylo vyhlášeno pátrání, člověk, který se podílel na tunelování Českých drah a na vyvedení 500 mil. korun z České konsolidační agentury, získal miliónové majetky, které dříve patřily SSM. Jednalo se o jeden z největších polistopadových tunelových podvodů. Vlastnil firmy s neznámou vlastnickou strukturou se sídlem v zahraničí. Momentálně čeká na rozhodnutí soudu v Londýně, kde byl zadržen. I jeho firmy nebo firmy na něj napojené získávají peníze od státu, třeba na mediální kampaň značky Klasa za 300 mil. Jen tak mimochodem část kampaně na tuto značku dělal právě s panem Soukupem.

Další z nositelů pravdy a člověk, který se vyjádřil do médií s jistotou, že jsem udělal dotační podvod, je pan David Ondračka z Transparency International. Pana Ondračku jsme oslovili před parlamentními volbami v roce 2013. Hnutí mu nabídlo, aby byl stínový ministr vnitra, ale tehdy neměl tu odvahu se k nám přihlásit.

Až poté, kdy jsme v říjnu 2013 uspěli, tak při jednání koaliční vlády měl najednou velký zájem být ministrem vnitra. Pan Ondráčka nemá o případu žádné informace, ale na veřejnosti tvrdí, že se jedná o dotační podvod. Bohužel, také Česká televize, veřejnoprávní instituce, od které by diváci za své koncesionářské poplatky právem očekávali nezávislé a objektivní zpravodajství, rozjela otevřenou kampaň o Čapím hnízdě a není schopna si ani ověřit informace, jak jsem to viděl dnes ráno, že dotace není 54 milionů, jak píší Bakalovi novináři, ale 50, přestože kauzu vyšetřuje auditní orgán Evropské komise, Evropský úřad proti podvodům OLAF a Policie České republiky, a to vše pouze jen na základě série anonymních udání do Bruselu a Policii České republiky.

Chtěl bych jenom připomenout občanům, že za televizní poplatky ve veřejnoprávní televizi platíme 135,- Kč měsíčně a za rozhlasové poplatky 45,- Kč měsíčně, to je dohromady 180,- měsíčně. V roce 2014 inkasovala Česká televize od občanů na poplatcích 5,68 miliardy korun. Český rozhlas inkasoval na poplatcích od českých občanů 2 miliardy 30 milionů korun, proto považuji za neuvěřitelné, že veřejnoprávní instituce, kterým občané platí dohromady 7,7 miliardy korun ročně, jedou intenzivně kampaň na Čapí hnízdo, kterou vyšetřuje policie a všichni. Na Český rozhlas a Českou televizi mají dohlížet jejich rady, dbát na to, aby zpravodajství bylo objektivní a vyvážené. Mohou volit a odvolávat generálního ředitele. Zdánlivou objektivitu má zaručovat fakt, že nominace radních navrhují společenské organizace, jenomže tradiční strany si umí poradit. Protáhnou svého člověka přes organizaci a pak si ho v rámci širší koalice zvolí do rady. Většinou jde samozřejmě o politické vysloužilce, odložené členy nebo stranické aktivisty, kteří za udělení teplého místa své straně věrně slouží. To je i případ televizního radního Zdeňka Šarapatky, který chtěl zrušit pořad moderátorky Jílkové Máte slovo. Víte, co mu tak hrozně vadilo? No že tam byl Babiš a že mluvil dokonce o snížení DPH na pivo, točené, a že tam mluvil o EET. To je neuvěřitelná drzost, že český ministr financí může v České televizi mluvit o chystaném zákonu, který se dotkne stovek tisíc českých lidí. Absolutně tedy nechápu, čí zájmy ten pan radní hájí. Čeští občané to asi nebudou.

Česká televize a rozhlas jsou nezávislé na papíře, ve skutečnosti poslouchají tradiční strany a za dobrou práci mají ředitelé televize a rozhlasu nezanedbatelnou protislužbu. Jejich hospodaření s penězi, které dostanou od lidí, není prakticky nijak kontrolováno. Proč by tedy měli zájem s tím něco dělat.

Moderátorka pořadu "168 hodin" si logicky klidně dovolí v hlavním vysílacím čase říct, že jsem si nenápadně přihrál 50 milionů ze svého gigantu. Jak si to vůbec může dovolit? Tomu nerozumím. Jak se já můžu bránit? Jen se ozvu a všichni začnou křičet: Cenzura svobodným médiím. I vystoupení pana reportéra Vrány dnešní ráno v České televizi, který tvrdí, že v účetnictví hnízda se neobjevuje žádný investor. Jaký investor, pane Vráno? Investor je Farma Čapí hnízdo. Asi jste myslel akcionáře. To je vidět, jaká je úroveň, koho zvou do České televize. Pan Leština taky mluvil stejně od Bakaly, že kde je ten investor? Investor a akcionář jsou celkem různé věci. Takže zkuste si v tom udělat pořádek.

Hnutí ANO proto dlouhodobě prosazuje úplné odpolitizování televizní a rozhlasové rady a zároveň přísnou kontrolu nad tím, jak jsou využívány veřejné peníze v televizi a v rozhlase. Tak přece zní i jedna z definic veřejnoprávních médií. Cílem jejich provozování je zabránit zneužití médií politickými stranami a podpořit média jako čtvrtý pilíř demokracie.

Nejznámější moderátor veřejnoprávní televize Václav Moravec, ano ten, který se pasoval do role lektora a ochránce žurnalistické etiky na české univerzitní půdě, ve svém pořadu permanentně útočí na moji osobu a moje firmy. A tak tomu bylo i u Čapího hnízda. Cituji jeho tweeter ze 14. 3.: Přestaňme se štvavou kampaní, proč je tak těžké pochopit, proč Babiš investora Čapího hnízda zdá, ale sám sobě teď nemůže dovolit se zveřejnit. No to je úžasné, že nejslavnější redaktor vlastně takhle mluví a je to sprostá lež a spekulace. Další tweet pana Moravce: Hledám víkendovou vilu v areálu nějaké firmy. Značka: smysluplné využití evropských dotací vítáno. K tomu zveřejňuje fotografii mé partnerky. Neuvěřitelné. Co to je? Co to je za odporné jednání? Největší lež celé kampaně je, že se jedná o luxusní sídlo mé rodiny a mě samého. To tvrdí např. Bakalův novinář Jaroslav Spurný. Farma Čapí hnízdo byla vždy veřejnosti přístupná, což byla podmínka poskytnutí dotace. Vila nebyla nikdy předmětem dotace a byla ze žádostí o dotaci vyňata hned na začátku. Nicméně to jeden deník uveřejnil. Další potvrzení vysoké žurnalistické profesionality a důvěryhodnosti, slušnosti a serióznosti Václava Moravce. A všechny tyto lži a podrazy dělá někdo, kdo bere statisíce korun, které mu platí občané ze svých koncesionářských poplatků a který ovlivňuje svými spekulacemi a domněnkami veřejnost. Tak v rámci kampaně vzniklo největší nedorozumění a doslova historická reakce vyvolaná mým neobratným vyjádřením. Tehdy redaktorka Novinek napsala, že jsem se měl údajně přiznat k vlastnictví Čapího hnízda, což je samozřejmě lež, protože jsem ho nikdy, a opakuji znovu, nikdy nevlastnil a v době podání žádosti o dotaci ho nevlastnila ani moje žádná firma. Tohle nedorozumění vzniklo článkem, nadpis: Babišovo Čapí hnízdo dostalo pokutu šest milionů. Nakonec platil jen 37 tisíc. Po uveřejnění této lži, protože já ani Agrofert jsme nikdy žádnou pokutu neplatili a nikdy jsem neřekl, že Čapí hnízdo jsem vlastnil, tak jsem redaktorce volal a řekl jí, že jsem Čapí hnízdo nevlastnil a s pokutou nemám nic společného. Místo "nebylo" jsem řekl "není". Špatně jsem se vyjádřil, byl jsem ve stresu a to celé způsobilo totální hysterii. A na základě toho vyšel další zkreslený titulek v Novinek. Babiš: Čapí hnízdo není moje, vůbec se mě netýká. To je samozřejmě debata, Novinky o voze a já koze. Toto bylo skutečně velké nedorozumění.

Teď bych se rád vyjádřil k paní Gresle. Paní Gresle je šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Rozpočet Evropského parlamentu je cca 145 až 150 miliard euro. Paní Gresle, členka CDU, má se mnou pravděpodobně dlouhodobé problémy. CDU paní kancléřky Merklové je v parlamentu ve frakci EPP, ve stejné frakci je TOP 09 a KDU-ČSL. Když začala paní Gresle kritizovat můj střet zájmů, tak její kolegové to komentovali tak, že se jedná o její soukromý názor, a nikoli o názor výboru. Konkrétně to řekl tehdejší předseda výboru Jens Gayer. Já jsem následně paní Gresle požádal o schůzku. Potkali jsme se v Berlíně 28. října 2014. Koupil jsem kytku , mluvil jsem s ní hodinu německy, vysvětloval historii hnutí a jak jsem se dostal do politiky. Říkala mi, že jsem pro Česko důležitý a že mám vytrvat. Tak jsme se domluvili, že porovnám zákonnost střetu zájmů v Německu a v Rakousku s českým zákonem o střetu zájmů, což jsem udělal a následně jsem jí poslal dopis, 9. prosince 2014. Tento rok jsem psal paní Gresle 21. ledna 2016 dopis, kde jsem reagoval na její rozhovor s novinářkou, která rozpoutala a je hlavním motorem této štvavé kampaně, která spekulovala ohledně auditního orgánu. Šlo samozřejmě o článek na zakázku pana Wagenknechta, jelikož novinářka dlouhou dobu s ním spolupracuje a publikuje u nich (?) z Ministerstva financí a prezentuje přání a názory pana Wagenknechta. Paní Gresle evidentně nemá ráda Českou republiku. Pamatujeme si také na skandál, který jsme tady měli s auditním systémem mezi panem Wagenknechtem a pan Šlechtovou. Paní Gresle nemá ráda Českou republiku, asi proto, že tam chodí čeští donašeči, kteří nosí anonymní lživé informace. A mám proto pocit, že její přístup není korektní a má politický nádech. Ona vystoupila tři týdny před evropskými parlamentními volbami.

Takže jsem přesvědčen, že ta paní to nedělá náhodou.

Teď bych se chtěl vyjádřit k té pseudokauzičce u OLAFu. Rád bych se vyjádřil k údajnému zjišťování ohledně Čapího hnízda u bruselského úřadu OLAF, když tak také činí vehementně média. 5. ledna 2016 zveřejňuje jeden server zprávu, že evropský úřad proti podvodům OLAF začal řešit podezření, že Babišova firma Agrofert změnila skrytým lobbingem ve státní správě čerpání dotací ve svůj prospěch. 6. ledna 2016 se úřednice Ministerstva financí zařazena organizačně do oddělení centrálního kontaktního bodu AFKOS obrátila z pověření náměstka Vyhnánka na OLAF, aby se potvrdilo, zda je informace pravdivá, či nikoliv, jak uvedl pan Vyhnánek z pozice odborného náměstka pro řízení sekce finančních řízení a audit zodpovědný za úzkou spolupráci a komunikaci s OLAF. V případě zahájení jakéhokoliv prošetřování ze strany OLAF je komunikace mezi příslušnými pracovníky Ministerstva financí a OLAF nutná a naprosto standardní. Stejně tak je pochopitelné, že pokud se o údajném zahájení prošetřován ze strany OLAF dozvěděl zcela nestandardně z médií, bylo jeho povinností pravdivost této informace prověřit. Zcela odmítám to, že bych někoho úkoloval, aby mi na OLAF zjišťoval prověřování jakékoliv kauzy! Nejsem blázen! Náměstek Vyhnánek tak učinil z vlastní iniciativy a za účelem plnění svých pracovních povinností, za něž je plně odpovědný. Nepřísluší mi ani hodnotit, proč se náměstek obrací na toho či onoho úředníka. V dané věci se jedná o odborného náměstka, který je za danou agendu zodpovědný, přičemž za komunikaci s podřízenými neshledávám nic závadného.

Ve vyjádření náměstka Vyhnánka, které poskytl i médiím, se jedná o dlouholetou zaměstnankyni Ministerstva financí zabývající se touto agendou a je považována za jednu z nejzkušenějších odbornic. 22. a 26. ledna 2016 jsem na základě žádosti o schůzku hovořil s nadřízenými úřednice, která se obrátila z pověření náměstka Vyhnánka na OLAF. Hovořil jsem s nadřízenými té úřednice. S tou úřednicí jsem nehovořil. Nadřízené jsem vyslechl a seznámil se s jejich pohledem na věc. Jelikož se jedná ale o spor mezi zaměstnanci a navíc se týká společnosti Agrofert, obrátil jsem se na státního tajemníka, pod nějž všichni státní úředníci v souladu se zákonem o státní službě spadají, ať danou věc v rámci svých kompetencí řeší. Kdybych jakkoliv ve věci nadále osobně intervenoval, bylo by mi takové jednání nepochybně vyčítáno jako zneužití a ovlivňování situace. Uvedenými zaměstnanci Ministerstva financí nebylo podáno žádné oficiální podání, a to ani prostřednictvím prošetřovatele Ministerstva financí, stížnosti podle zákona o státní službě nebo návrhu na kárné řízení, ačkoliv ze strany státního tajemníka byli ujištěni, že podají-li návrh na kárnou stížnost, bude se jí okamžitě zabývat. Aktuálně můžu jen sdělit, že na Ministerstvu financí věc řeší státní tajemník, který mě informoval, že v této souvislosti podám podnět na Úřad vlády. Pevně věřím, že úřad vlády se danou věcí bude zabývat a zcela nezávisle posoudí veškeré okolnosti nikoliv podle médií, kde jsou zcela účelově interpretovány dílčí okolnosti případu nebo uváděny zcela nepravdivé a vykonstruované závěry.

Chtěl bych se krátce vyjádřit ke stanovisku Nadačního fondu proti korupci. Mě velice mrzí, že Nadační fond nepočkal na můj projev a na vysvětlení, protože pan Karel Janeček, který je zakladatel Nadačního fondu proti korupci, který se tedy ohání dobrou morálkou a dobrými mravy, tak pokud vím, v minulosti měl problémy s daněmi na ostrově Mauricius a ohrazoval se tím, že v Čechách nebyla možnost jej založit. (Smích a potlesk poslanců ODS.) Tři roky poté, co české zákony takový byznys umožňují, se přesto přesun nechystá a schovává svoji firmu v luxusním daňovém ráji, tak já nechápu, proč on mně něco káže.

A máme tady samozřejmě pana Jančuru, který mě tedy také pobavil. (Smích poslanců ODS.) Pan Jančura nás stále s panem ministrem Ťokem terorizuje kvůli Českým drahám, ale my jsme České dráhy - ano, převzali. Tam jste měli Žaludu. A to jsme měli České dráhy nechat tak? Anebo pan Jančura bojuje u paní ministryně Šlechtové za ohýbání zákona o veřejných zakázkách? My jsme tady placeni za stát s panem ministrem dopravy Ťokem a náš úkol je s Českými drahami udělat maximum, aby nezbankrotovaly.

Stejně pokrytecky vnímám iniciativu Vraťte nám stát, která mě vyzývá k odpovědím na nějaké hloupé otázky. Je strašně úsměvné, kdo je zakladatelem té iniciativy - pan Petr Havlík! Zakládající člen ODS. Ten chtěl řídit naše hnutí za 200 tisíc měsíčně. Pan Petr Havlík je Česká Lotynka. Já vůbec nechápu, jak může být někdo protikorupční aktivista. Zakladatel ODS, poradce pana Klause a bývalý hlavní manažer ODS mě vyzývá, abych vysvětlil nějaké otázky, které většinou jsou nesmyslné. Rád bych zmínil ještě jedno samozvaného odborníka proti korupci - pana Janka Kroupu, o kterém jeho kolegové novináři nepokrytě říkají, že pracuje za peníze na objednávku a neštítí se ničeho. Tenhle člověk pracuje tak neprofesionálně, že na základě svědectví jednoho člověka nechal zavřít nevinnou Věru Jourovou do vazby! A jak se pak ukázalo, bylo to na základě svědectví člověka, který sám ten trestný čin spáchal! A přesto pan kroupa v pohodě dál chodí po světě a tváří se, že nestranně píše kauzy. Zrovna tu dnešní. Tvrdí, že jsem koupil na farmu Čapí hnízdo koně. Tak jsem podle něj byl majitel v době získání dotace. Je to podle mě absurdní a vykonstruované jako předchozí kauzy.

A už jsem konečně u farmy. (Smích a potlesk zprava.) Tedy k farmě. Já bych vám ji raději tedy ukázal, abyste viděli, o co jde. (Ukazuje velkoformátovou fotografii.) 16. 2. 2006 kupuje společnost Imoba zdevastovanou zemědělskou usedlost o rozloze 80 hektarů za 10,431 mil. Kč. 30. 11. 2007 dochází k přeměně ZZN Agro Pelhřimov s.r.o., která byla součástí skupiny Agrofert, na ZZN Agro Pelhřimov s akciemi na majitele. Proč jsem odmítal vlastníky farmy v době podání žádosti, se dozvíte úplně na závěr, kdy je s jejich souhlasem zveřejním, i když bych nemusel. A slíbil jsem, že budu transparentní a udělám to, i když jde o osm let starou věc, která nemá nic společného s mojí politickou kariérou.

Vzniká projekt vybudovat multifunkční kongresový areál sloužící veřejnosti v rámci cestovního ruchu. Vzhledem k tomu, že společnost Imoba, a ani Agrofert se nezabývaly těmito činnostmi - cestovní ruch, které byly odlišné od předmětu jejich podnikání, neměly zájem na realizaci tohoto projektu. Na konci roku 2007 společnost ZZN Pelhřimov prodává 100 % akcií společnosti ZZN Agro Pelhřimov třem fyzickým osobám za 2,38 mil. Kč. 17. ledna 2008 se koná valná hromada společnosti ZZN Agro Pelhřimov, kde je společnost přejmenována na Farmu Čapí hnízdo a.s. 25. února 2008 podepisuje Agrofert dohodu o budoucí spolupráci s Farmou Čapí hnízdo. Agrofert se stává strategickým partnerem farmy, což podle této dohody znamená, že v budoucnu bude využívat část kapacity farmy. 27. 2. 2008 podepisuje Imoba s Farmou Čapí hnízdo smlouvu o pronájmu nemovitostí, tj. pozemků a budov s dobou nájmu do 31. 12. 2030! Tak jaký podvod? Podvod se dělá na 22 let dopředu? Co to je za nesmysl? 2030 - nájem!

29. 2. 2008 žádá farma Čapí hnízdo o dotaci na projekt v rámci ROP Střední Čechy. Tento projekt shodou okolností splňoval veškeré podmínky pro získání dotace. Existoval jasný ekonomický předpoklad, že zcela letálně získané dotační finance budou celý projekt ekonomicky stabilizovat. Tato úvaha se bohužel v budoucnu ukázala jako chybná, a to z objektivních důvodů, které uvedu dále.

25. 6. 2008 podepisuje Agrofert prohlášení ručitele za úvěr na stavbu projektu, a to ve výši 350 milionů korun pro farmu Čapí hnízdo. A teď to přijde. 20. 8. 2008 byla schválena dotace projektu Čapí hnízdo výborem Regionální rady Súdržnosti Stredné Čechy (Ministr Babiš předvádí velkoformátovou fotografii. Místopředsedkyně Jermanová se ho snaží oslovit.) za účasti pana hejtmana Bendla, paní Langšádlová tam seděla a další dva členové výboru, všichni hlasovali pro dotaci.

Všichni přítomní hlasovali pro tuto dotaci. Nebyl jediný člen výboru, který by hlasoval proti. Ale nebyl důvod. Pokud jsem to všechno teďka dodatečně nastudoval a ptal jsem se, nebyl důvod. Pan Vagenknecht byl v době přípravy žádosti a jejího schválení vedoucím auditního oddělení na ROP Střední Čechy. Dneska má pan Vagenknecht problém. Dokonce říká, že dotace křiví trh. No tak to objevil Ameriku. Tak to víme. Ale proč jsme potom v Evropské unii? Nebo se toho vzdáme. Takže šéf auditního oddělení dneska dává rozumy.

22. 10. 2008 byla podepsána smlouva o poskytnutí dotace hejtmanem za ODS Bendlem. Přílohou této smlouvy byl rovněž finanční plán projektu a rozpočet, jehož obsahem byly plánované výdaje a plánované příjmy projektu. Celková výše plánovaných způsobilých výdajů byla poskytovatelem určena následujícím způsobem: celkové plánované výdaje projektu byly 436 588 tisíc. Takže Vagenknecht lže, když říká, že byly 203 392 625,79. Ano, ROP to má na stránkách uvedeno! Ale to jsou plánované způsobilé výdaje. A nemá tam plánované nezpůsobilé výdaje. Ta vila šla pryč, nikdy nebyla v dotaci. Zase manipulace.

Teď konečně řeknu a doufejme, že si to všechna Bakalova média napíší, i Česká televize - přidělená dotace byla ve výši 49 997 443,29 korun, z toho evropských peněz 42 578 135,80. Investiční dotace kraje 3 749 808,25 korun. Investiční dotace státního rozpočtu 3 749 808,24. Někdo argumentoval, že údajně farma vzala někomu možnost získat dotaci. Tak celková alokace na léta 2007 - 2013 pro ROP Střední Čechy byla 14 922 852 962,50 korun. Koncem roku byl tento program vyčerpán, respektive teď v lednu, na 91,2 % a pravděpodobně celý program nebude vyčerpán. Takže tady někdo říká "Musíme čerpat, musíme čerpat.", a když je nějaká firma, která to vyčerpá, tak potom je problém.

Projekt farma Čapí hnízdo byl opakovaně kontrolovaný ROP Střední Čechy. 28. 7. 2008 ROP Střední Čechy - předběžná veřejnoprávní kontrola na místě - nebyly zjištěny podstatné nedostatky. To bylo za pana Bendla.

28. 7. 2010 ROP Střední Čechy - průběžná veřejnoprávní kontrola na místě - nebyly zjištěny nedostatky. To bylo za pana Ratha.

 

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%