Svátek má: Vítězslav

Komentáře

Vláda s pečetí diletantismu…

Tak postupuje vláda ve vztahu k vývoji na vnitřním trhu, k inflaci, zejména pokud jde o ceny potravin.


Ministr financí, když před časem obhajoval tzv. konsolidační balíček, jeho trumfovým esem mělo být, že se vláda postará občanům o nižší ceny potravin. Tedy tím, že sníží DPH u potravin o 3 procentní body na 12%. Samozřejmě, že všichni, kdo věci lépe rozumějí (k těmto lidem se neskromně hlásím i já), již tehdy vyjadřovali názor, že ceny potravin spíše porostou, i když dojde ke snížení sazby DPH. Výsledkem tedy bude, že se stát zbaví části svých příjmů z DPH, které naopak spolknou nenasytné obchodní řetězce.

Diletantismus vlády nebere konce. Nyní se ministr zemědělství snaží vybřednout z nastalé situace, zejména když obchodní řetězce již naprosto neomaleně sdělily, že budou zvyšovat oproti letošku po Novém roce ceny potravin o 10 až 15%. Takže nejen, že nedojde ke snížení cen, o kterém fantazírovala vláda, ale dojde k výraznému meziročnímu nárůstu cen potravin. Zaznamenáváme v posledních dvou letech vlastně setrvalý růst cen potravin. A jak je vidět, bude tento růst cen potravin pokračovat i v příštím roce.

Pochopitelně, že klíčem ke všemu je růst cen energií, tedy elektřiny, tepla, případně plynu, ale také vody.

Lze říci, že český vnitřní trh ovládly již před lety oligopolní řetězce, které v zásadě stanoví oligopolní (rozuměj: kartelové ceny), a to nikoliv na základě typických kartelových dohod, ale tím, že prostě jejich příslušné firemní abtajlungy trvale sledují cenotvorbu „konkurenčních“ řetězců. A protože maloobchod u nás probíhá ve zdrcující většině právě přes obchodní řetězce, musí se jejich cenám přizpůsobit i malí obchodníci. Ti často pracují v najímaných prostorech, takže je zatěžuje vlastně i tento typ nákladů, který velcí obchodníci typu řetězců neznají.

Vláda by se měla seznámit s tím, kolik vlastně jednotlivé obchodní řetězce u nás vydělávají. A měla by stanovit povinnost řetězců zveřejňovat u 50 – 60 druhů těch nejzákladnějších druhů potravin jejich nákupní a prodejní ceny. A tedy výši obchodního rozpětí. Sám ministr Výborný hovořil o tom, jakého obchodního rozpětí (neodborně řečeno marže) dosahuje jistý obchodní řetězec u mrkve. Obávám se, že to u jiných druhů zboží je stejné či podobné. Tedy, že řetězce nakupují levně, silou své oligopolní pozice na trhu se snaží stlačit nákupní ceny od českých potravinářů a zemědělců, kam až to jde dolů. A naopak se snaží vyšponovat své prodejní ceny, kam až to jde nahoru.

Existuje určitá část spotřebitelů, kteří nehledí na ceny a kupují, co jim přijde pod ruku za jakoukoliv cenu. Ale velká část spotřebitelů se ohlíží na ceny, na slevové akce a nakupuje v nich. Ale i tyto tzv. akční ceny, používané ve slevových akcích řetězci, jsou zřejmě s takovou marží, že by se šéfům starorežimních podniků vnitřního obchodu protáčely oční panenky.

Za starého režimu jsem pracoval v podnicích veřejného stravování a maloobchodu a něco o tom vím. Pan Prouza, který hájí zájmy  obchodních oligopolů, tvrdí, že jejich ziskovost z roku na rok klesla a že dosahuje něco málo přes 2%. Nevím, zda to tak je či nikoliv

Je také otázkou, za jakých finančních podmínek nakupují české obchodní řetězce zboží od svých mateřských firem ze zahraničí...

Je dost dobře možné, že významná část výnosů z českých maloobchodních řetězců zůstává v zahraničí.

Česká vláda by se měla pokusit o to, co udělala už před časem vláda francouzská. Dohodla se s největšími obchodními řetězci na svého druhu maximálních cenách u několika desítek základních druhů potravin. A inflace ve Francii vypadá ve srovnání s inflací v Česku docela přijatelně.

Svou roli ovšem, pokud jde o ceny, respektive úroveň inflace ve Francii, která je jedna z nejnižších v Evropě, hrály včasné kroky vlády ke stanovení cenového stropu pro energii (tzv. „tarifního štítu“). To platilo zejména pro rok 2022. Samozřejmě, že klíčem ke snížení inflace v Česku jsou cenové stropy energií, ke kterým ovšem vláda nemá chuť přistoupit. Z polostátního podniku ČEZ vláda „vytáhne“ v tomto roce do státního rozpočtu cca 100 mld. Kč. A to v dividendách, v dani z příjmu (desítky miliard korun z této daně ovšem spadnou do soukromých majitelů 30% akcií ČEZu) a v DPH. Vláda proto nemá žádný zájem na tom, aby soukromí majitelé akcií v ČEZu byli vyvlastněni za náhradu. Pokud by se tak přece jen stalo, ceny elektrické energie by šly střemhlav dolů, a to vláda nemůže potřebovat. Vláda tedy kašle na potřeby občanů i firemního sektoru. Výsledkem bude, že oligopoly, ať už v oblasti energetiky, bankovnictví anebo také v obchodě, budou z nebohého obyvatelstva Česka destilovat ohromné zisky a lidem bude dále klesat životní úroveň.

Myslím, že už 18. měsíc za sebou meziročně klesá spotřeba obyvatelstva, tedy příjmy firem v maloobchodě z prodeje zboží. A obchodní řetězce tato situace vůbec neznepokojuje. Dále pokračují ve své asociální cenotvorbě děsivě vysokého obchodního rozpětí (marží), které povede k dalším poklesům prodeje zboží. No, a pokud bude prodáváno méně zboží v obchodech, bude také výroba zboží v průmyslu nižší. A to především ve spotřebním průmyslu,  zejména pak potravinářském. Je to začarovaný kruh, jehož příčinám vláda vůbec nerozumí.

Jiří Paroubek

Slovenský prezident v Praze

Slovenský prezident v Praze

Jiří Paroubek 

27. června 2024
Obvykle první zahraniční cesta slovenských prezidentů (a premiérů) po zvolení do funkce vede do Prahy. A vice versa českých prezidentů (a premiérů) do Bratislavy.

Západ dělá ve Švýcarsku účet bez hostinského…

Západ dělá ve Švýcarsku účet bez hostinského…

Jiří Paroubek 

16. června 2024
Dalším příkladem celkem zbytečné arogance Západu je švýcarský summit, jehož se zúčastní údajně 90 států nebo mezinárodních organizací. A který se bude věnovat míru na Ukrajině podle ukrajinských not

Fialova servilita

Fialova servilita

Jiří Paroubek 

5. června 2024
Občas stojí za to se ohlédnout za vývojem národů podobných tomu našemu a zkusit hledat pozitivní příklady, od kterých není špatné odkoukat, jak vést národ k prosperitě.

Skončete tu podělanou válku!

Skončete tu podělanou válku!

Jiří Paroubek 

28. května 2024
Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

Prezidentova recidiva: zavedení eura

Prezidentova recidiva: zavedení eura

Jiří Paroubek 

24. května 2024
Tak jako vždy, na stránkách Seznam Zprávy dávají prostor prezidentu Pavlovi s velmi kontroverzním tématem. Prezident znovu prosazuje zavedení eura. Prý bychom se měli smířit s realitou.

Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Jiří Paroubek 

22. května 2024
Na zemědělství se hodí stařičký vtip, že potíže růstu vystřídal růst potíží. Ty staré jsou stále naléhavější, a do toho dorazily ještě nové.

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano
transparent.gif transparent.gif
6%
Ne
transparent.gif transparent.gif
87%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
7%