Svátek má: Žofie

Regiony

Velikost textu:

Nová základna pro vrtulníky zdravotnické záchranné služby

Nová základna pro vrtulníky zdravotnické záchranné služby

Vrtulník zdravotnické záchranné služby už nebude startovat, k pacientům z Hosína, ale z Letiště České Budějovice v Plané. Nevyhovující zázemí na Hosíně, kde se nyní nachází letecká záchranná služba, je hlavním důvodem jejího přesunu do areálu Letiště České Budějovice v Plané.

Ilustrační foto
28. července 2013 - 07:00
Náklady na výstavbu nové základny se budou pohybovat v řádech desítek milionů korun. V jejích prostorách rovněž vznikne i výjezdové stanoviště zdravotnické záchranné služby. Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Radek Šíma, mluvčí Krajského úřadu Jihočeského kraje,  České Budějovice.

Zahájení otevřeného zadávacího řízení k zadání veřejné zakázky na stavební práce schválila 18. července 2013 Rada Jihočeského kraje. Vzhledem k této počáteční fázi není zatím možné uvést, od kdy bude nová základna v provozu. Stejně tak ani přesnější předpokládanou cenu.

„Současné prostory pro leteckou záchrannou službu pocházejí ze 70. let minulého století, jsou ve velmi špatném technickém stavu a vyžadují řadu oprav zařízení i stavební úpravy. Bohužel, nejsou v majetku kraje ani záchranné služby nebo provozovatele vrtulníku, ale musí se pronajímat od firmy, která do budov již dlouho neinvestuje a o prodej nemá zájem. Navíc areál nejde oplotit a zajistit ochranu majetku ani vrtulníku. Proto jsme se ji rozhodli přesunout do Plané,“ upřesnil jihočeský hejtman Jiří Zimola s tím, že náklady spojené se stěhováním uhradí kraj.

Jak dále Zimola uvedl, pomůže přesun na letiště v Plané kraji uspořit přibližně 120 tisíc korun ročně na nájemném, které nyní za prostory na Hosíně platí. Areál totiž vlastní kraj společně s městem České Budějovice. Kromě vybudování objektu s hangárem pro leteckou záchrannou službu se 24 hodinovým provozem tu vznikne nové výjezdové stanoviště pro tři sanitní vozy zdravotnické záchranné služby.

„Ty budou pokrývat jižní část českobudějovického okresu, sever českokrumlovského okresu a především Boleticko, jehož severní část se otvírá pro turisty. Vzhledem k tomu, že se jedná o vojenský újezd, tu dosud nebyla umístěna žádná výjezdová základna zdravotnické záchranné služby,“ doplnil Zimola.

Letecká záchranná služba funguje na jihu Čech od 1. května 1991. V současnosti ji na základě smlouvy s ministerstvem zdravotnictví zajišťuje společnost Alfa – Helicopter a využívá k tomu stroj typu Bell 427. Odborný personál, zdravotnické vybavení a přístrojovou techniku zabezpečuje Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje.

„Provoz letecké záchranné služby hradí ministerstvo zdravotnictví, jihočeská záchranka platí pouze posádku ve složení lékař a záchranář,“ uzavřel Zimola.

(jv,foto:arch.lzs)

Více z regionu na Jihoceskenovinky.cz