Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Australský cyklista se těžce zranil na Kramolíně

Australský cyklista se těžce zranil na Kramolíně

Pětačtyřicetiletý Australan, bydlící v Českých Budějovicích, se v neděli odpoledne těžce zranil v bikeparku na Kramolíně, musel pro něj letět vrtulník.

Záchrana cyklisty
18. srpna 2020 - 07:30

K nehodě došlo při sjezdu obtížné červené trasy kolem jedné hodiny po poledni. „Přestože měl cyklista nejen přilbu, ale i všechny další bezpečnostní prvky pro jízdu obtížným terénem, utrpěl velice vážná zranění. Podle příznaků jsme měli podezření na zlomeninu v oblasti pánve a klíční kosti. To také později lékař Letecké záchranné služby Armády ČR potvrdil,“ uvedl k výjezdu Aleš Fejfar, zasahující člen Horské služby Šumava.

Záchranáři HS proto muži nasadili krční límec a zafixovali ho do vakuové matrace. „Vrtulník AČR z Bechyně potom přistál na heliportu na vrcholu Kramolína, protože nehoda se stala v místě, které je dostupné maximálně tak pro naše terénní vozidlo. Pacienta jsme proto šetrně přenesli do vozu a odvezli k vrtulníku, a jeho posádka jej pak transportovala na trauma centrum českobudějovické nemocnice,“ doplnil Aleš Fejfar.


Horská služba už mnoho let upozorňuje na nutnost mít při jízdě v oblasti pohoří všechny doporučené bezpečnostní prvky. „Dnešní nehoda byla natolik závažná, že si ani nedovedu představit, jaké následky by mohla mít, kdyby cyklista nic z toho na sobě neměl. Je vidět, že naše doporučení a varování nejsou prázdnými slovy a opět se ukazuje, že zranění mohou znamenat nejen ohrožení zdraví, ale i života,“ apeloval na návštěvníky hor Michal Janďura, náčelník HS Šumava.

Jihoceskenovinky.cz informoval Radek Zeman, tiskový mluvčí Horské služby ČR,oblast Šumava.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:hs)