Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Budějovická lípa soutěží o strom roku

Budějovická lípa soutěží o strom roku

Nakloněná lípa je žijící památkou na vorařství. Právě u ní se překládala hallstattská sůl z budějovické Solnice na vory do Prahy.

Lípa sv. Jana Nepomuckého
2. září 2020 - 07:30

Lípa stojí vedle kapličky, která tady byla postavena v roce 1708 pravděpodobně zásluhou plavců (vorařů, šífařů, loďařů). V jejím výklenku je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, který byl jejich patronem. Voraři se u něj modlili za šťastnou plavbu.

Lípa má obvod kmene 130 centimetrů a je vysoká zatím 15 metrů. Naklání se za světlem a prostorem. Kdyby se narovnala, byla by vyšší, ale to by si jí málokdo všiml. Stáří nakloněné lípy se odhaduje na 200 let.

„Lípa postoupila mezi 12 finalistů ankety Strom roku 2020 pořádané Nadací Partnerství a zaštítěné Ministerstvem životního prostředí ČR. Podpořit ji můžete svým hlasem formou DMS ve tvaru STROM10 30 na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 Kč) nebo online na www.stromroku.cz. Hlasovat je možné do 11. října 2020. Výtěžek z hlasování půjde na výsadbu a ochranu dalších stromů," uvedl náměstek primátora Viktor Lavička s tím, že na její výjimečnost upozorňují nově i tabule, které tam nainstalovalo město.


Jihoceskenovinky.cz informovala Ing. Jitka Brůha Welzlová, mluvčí Magistrátu města České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:mmčb)