Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Druhý blok Temelína na plném výkonu

Druhý blok Temelína na plném výkonu

Energetici dokončili testy po odstávce a oba bloky temelínské elektrárny pracují od středy na sto procent.

Temelín
16. srpna 2020 - 07:30

Teď čeká největší český energetický zdroj garanční měření účinnosti nových separátorů – zařízení na vysoušení a přihřívání páry procházející turbínou v nejaderné části elektrárny.

Letošní odstávky patří v Temelíně i Dukovanech mezi nejnáročnější v historii. Provází je mimo jiné preventivní ochranná opatření kvůli koronaviru. Podílí se na nich více než 1000 lidí, a kromě samotné výměny části paliva zahrnují i přísné kontroly a desítky investičních akcí. V případě druhého bloku Temelína energetici vyměnili obří zařízení, které z páry procházející turbínou odstraňuje vlhkost a zlepšuje její parametry.

„Samotná výměna zařízení, včetně dopravy a manipulací uvnitř byla velmi náročná, šlo o transport a instalaci největšího zařízení od ukončení výstavby, ale zvládli jsme ji v plánovaném čase. Teď nás ale čeká to hlavní – ověřit, že všechno bezpečně a správně funguje na nominálních parametrech,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Stoprocentního výkonu dosáhl druhý temelínský blok 2,5 dne po obnovení výroby elektřiny. Předcházela řada testů a kontrol, při kterých například fyzici ověřovali rozložení výkonu reaktoru. Závěrečná část kontrol ale ještě dál probíhá, a kromě garančních měření odborníci průběžně sledují chování dalšího zařízení v elektrárně.


Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jihočeskénovinky.cz informovala  Ing. Jana Gribbinová, mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ .

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:m.sviták)