Svátek má: Iva

Regiony

Velikost textu:

Jihočeský kraj poskytne žákům a studentům datové SIM karty za milion

Jihočeský kraj poskytne žákům a studentům datové SIM karty za milion

Jihočeský kraj zásadním způsobem zpřístupní znevýhodněným žákům a studentům připojení k internetu.

Martin Kuba, budoucí hejtman Jihočeského kraje
22. října 2020 - 07:30

Jihočeský kraj ve spolupráci s jihočeskou jadernou elektrárnou Temelín společnosti ČEZ rozdá těm, kteří se nemohou plnohodnotně účastnit on-line výuky, 1300 SIM karet s vysokým datovým limitem 50 GB. Jde o první podobný projekt v České republice.

On-line hodiny, výuka prostřednictvím aplikací, elektronické zadávání a odevzdávání úkolů, zpětná vazba. Všechny základní i střední školy přešly v rámci ochranných opatření proti koronaviru na distanční či on-line výuku. Její podstatou je ale dostatečně kvalitní připojení k internetu. Podle předběžných odhadů však přibližně patnáct procent jihočeských žáků a studentů potřebný přístup k síti nemá.

V minulém týdnu jsem požádal kolegy, abychom rychle zmapovali, kolik studentů krajských škol má při distanční výuce z nejrůznějších důvodů problém s přístupem k internetu. Podle předběžných čísel jich je přibližně 1300. Před volbami jsem slíbil, že udělám maximum, aby všichni jihočeští studenti měli stejný přístup ke vzdělání. Protože teď není čas na komplikovaná řešení, rozhodli jsme pomoct těmto studentům s připojením formou SIM karet, se kterými umí prakticky všichni pracovat,“ vysvětluje budoucí hejtman Martin Kuba.Karty s 50 GB datovým tarifem v hodnotě 1 040 000,-  Kč získá Jihočeský kraj od společnosti ČEZ mobil v rámci dlouhodobě nastavených vztahů. V minulosti ČEZ podpořil řádově miliony korun například rozvoj cyklostezek, amatérské sportovní aktivity či projekty v oblasti životního prostředí.

„Když jsem uvažoval o rychlém a funkčním řešení, uvědomil jsem si, že ČEZ, který prostřednictvím elektrárny Temelín pravidelně podporuje vybrané projekty v kraji, poskytuje taky služby mobilního operátora. Tak jsme se velmi rychle domluvili na změně oblasti podpory. Věřím, že první velký balík karet dostaneme už koncem týdne. Za toto rychlé řešení chci zástupcům společnosti ČEZ poděkovat. Pro studenty je teď rychlost, jakou jim umíme pomoct velmi důležitá,“ dodává Martin Kuba.

O konkrétní formě distribuce chce mít současné i budoucí vedení kraje jasno během následujících hodin. Přehled výpočetní techniky a možnosti připojení k internetu jednotlivých žáků a studentů už mají jihočeské školy z velké části už nyní k dispozici. Karty by žáci a studenti měli získat právě jejich prostřednictvím.
 
(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:arch.)