Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Na sdílených kolech v Písku aktivně jezdí 1.300 lidí

Na sdílených kolech v Písku aktivně jezdí 1.300 lidí

Na sdílených kolech, která se do ulic Písku vrátila po dvou letech, během letošního roku jezdilo 1.300 uživatelů.

Sílená kola v Písku
4. prosince 2021 - 07:30

Od května, kdy byla služba spuštěna, do konce listopadu bylo zaznamenáno téměř 23.000 výpůjček a najeto téměř 32 000 kilometrů. Kola budou v ulicích k dispozici v závislosti na počasí zhruba do poloviny prosince, zpět se vrátí zase v březnu.

„Myslím, že se nám podařilo nabídnout obyvatelům i návštěvníkům města užitečnou službu, která doplňuje ostatní druhy dopravy. Sdílená kola bylo v ulicích vidět poměrně často, využívali je třeba studenti při cestě do školy, nebo obyvatelé města, kteří se chtěli rychleji dostat z okrajových částí města do centra a naopak,“ řekl místostarosta Petr Hladík.

Sílená kola zapadají do Plánu udržitelné mobility města a jejich využívání iniciovala kancelář Smart Písek. Provoz těchto kol si Písek vyzkoušel v roce 2019. Obyvatelé službu hojně využívali, proto se město rozhodlo sdílená kola do ulic vrátit.

„První rok sdílených kol v Písku hodnotím jako dobrý, ale s ohledem na potenciál města vidím rezervu v celkovém počtu výpůjček,“ uvedl Tomáš Karpov ze společnosti Nextbike Czech republic, která službu pro Písek v současnosti zajišťuje.

Nyní proto analyzují data získaná během první sezony a spolu se zástupci města připravují optimalizaci zón a stanic, kde je možné si bicykly půjčit. Nezapomínají ani na přípravu infrastruktury, zejména pak lepšího označení stanic pro odkládání kol. „Chceme se na jaro připravit tak, abychom oslovili nové uživatele a ty současné motivovali k častější jízdě,“ doplnil Tomáš Karpov.

Dodavatelská firma během sezony zajišťuje přesun kol mezi stanovišti a také opravy běžných závad, které vzniknou během užívání. Bohužel musela řešit i několik případů vandalství, kdy kola někdo hodil do řeky. „Na těchto případech v současné době pracuje Policie ČR a věříme, že vandala dopadne,“ dodal Tomáš Karpov.V Písku je k dispozici stovka kol, která si lidé mohou půjčit na 30 stanovištích. Kromě centra jsou umístěna také v okrajových částech města a přilehlých osadách. Zájemce o půjčení bicyklu si musí stáhnout do svého mobilního telefonu aplikaci, díky které najde nejbližší stanoviště, kolo odemkne a zaplatí. Může jejím prostřednictvím také nahlásit závadu. Prvních 15 minut jízdy je zdarma, za každou další půl hodinu člověk zaplatí 16 korun, maximálně však 150 Kč za den. Zájemci si mohou službu předplatit na měsíc za 149 Kč a na rok za 899 Kč. Studenti, kteří mají kartu ISIC, mají měsíční tarif jen za 99 korun. Město za službu zaplatí celkem 1,67 milionu korun bez DPH.
Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú)