Svátek má: Ingrid

Regiony

Velikost textu:

Písek chce příští rok proinvestovat více než 330 milionů korun

Písek chce příští rok proinvestovat více než 330 milionů korun

Rozpočet města Písek na rok 2023 počítá s řadou investic a se schodkem ve výši zhruba116 milionů korun.

Ilustrační foto
5. prosince 2022 - 07:30
 
Příjmy by měly dosáhnout 1,071 miliardy korun, výdaje 1,188 miliardy. Na investice je vyhrazena částka 333 milionů korun, dosahují tedy 28 % všech plánovaných výdajů. Rozpočet schválilo na svém prosincovém jednání zastupitelstvo.

Písek má v plánu několik velkých investic a mnoho menších. „K největším akcím patří rekonstrukce bývalého internátu v Sovově ulici a jeho přestavba na dům pro seniory. Je na ni vyčleněno 106 milionů korun. Dále počítáme s rekonstrukcí části Strakonické ulice, kdy se připojíme ke společnosti EG.D, která tu plánuje obnovu plynovodu a přípojek. Zrekonstruujeme vodovod, kanalizaci a opravíme povrch vozovky. Díky souběhu obou akcí omezíme obyvatele této ulice jen jednou,“ uvedl místostarosta Josef Soumar.

Náklady na tento projekt by měly dosáhnout zhruba 40 milionů korun. Pracovat se bude v části ulice, která vede rovnoběžně se silnicí I/139 na Strakonice.

Město chce příští rok začít rekonstruovat bývalou knihovnu na Alšově náměstí. Objekt, který byl naposledy rekonstruován v roce 1970, komplexní zásah potřebuje, aby jej bylo možné bez problémů využívat i nadále. Písek má v plánu přemístit do něj městskou policii, které stávající budova v ulici Komenského prostorově již nestačí. Na tuto akci má na příští rok vyčleněno 40 milionů korun, dalších zhruba deset milionů bude třeba na její dokončení v roce 2024. Většina nákladů půjde na nutné stavební úpravy, například sanaci vlhkosti, opravu krovů či výměnu střešní krytiny.

„Úpravy objektu nutné pro potřeby strážníků by měly být pouze zhruba pět milionů korun,“ upřesnil místostarosta.

Chystá se i několik investic na největším píseckém sídlišti Portyč. „Jeho obyvatelé se mohou těšit na parkoviště pro zhruba 60 aut, které vznikne v ulici Na Pěníku, na dopravní propojení ulice Vinařického se silnicí na Topělec a nový skatepark. Ten vybudujeme na místě nevyužívaného multifunkčního hřiště,“ přiblížil další investiční záměry na příští rok místostarosta.

Díky nové silnici bude zajištěna dopravní obslužnost skateparku, kam bude moci zajíždět městská policie i městské služby. Sídliště by se tak mělo zbavit nevzhledné části.

Rozpočet zahrnuje také například vybudování fotovoltaické elektrárny v areálu ZŠ J. K. Tyla, je to jeden z prvních kroků, kterým chce město odstartovat využívání alternativních zdrojů energie a budoucí energetickou soběstačnost. V plánu je také oprava chodníku v Čechově ulici nebo rekonstrukci podchodu mezi Velkým náměstím a Palackého sady. Opravena bude ulice Otakara Ševčíka, povrchy v Gregorově a Budějovické ulici. Projekčně se již připravují i akce na další roky, například oprava ulic Erbenova a Otakara Jeremiáše či dokončení části Jeronýmovy ulice.

Více než 19 milionů korun by mělo jít do mateřských a základní škol, největší položkou bude rekonstrukce vnitřních prostor a zateplení 13. MŠ. Dokončena by měla být i rekonstrukce mateřské školy na Fügnerově náměstí. Počítá se i s výkupy pozemků pro stezku pro chodce a cyklisty od Klášterských rybníků do Smrkovic i cyklostezku z Písku do Semic, aby bylo možné co nejdříve vytvořit atraktivní okruh.

Řadu investičních akcí bude město moci realizovat díky předpokládanému výraznému nárůstu příjmů, a to i přes značně nejasnou geopolitickou situaci. „Výrazný růst je primárně způsoben očekávaným pozitivním vývojem daňových příjmů, pozitivně by jej měly ovlivnit i příjmy za pronájmy, prodej nemovitého majetku či čerpání dotací. Příjmy by tak měly poprvé v historii města přesáhnout jednu miliardu korun,“ poznamenal vedoucí finančního odboru Ladislav Toman.

Schodek bude kryt z přebytků minulých let, které k 31. 12. 2021, tedy k poslednímu ukončenému období, činily 576, 5 milionu korun.

Vodné a stočné v Písku příští rok zdraží o 17 procent

„V rozpočtu na příští rok jsou zahrnuty jen investice, které budou a mohou být realizované, a to i s přihlédnutím k vysokým nákladům na energie našich organizací, které budou meziročně o desítky milionů korun vyšší. Hledáme totiž úspory i energeticky úsporná řešení, díky kterým jsme schopni plánované akce finančně pokrýt,“ dodal místostarosta.

Průměrné realizované investiční výdaje rozpočtu za posledních pět let činily 225,5 milionu korun. Příští rok tak bude s akcemi za 333 milionů s největší pravděpodobností investičně nadprůměrný, a to i s přihlédnutím k vysoké inflaci.

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?