Svátek má: Petra

Regiony

Velikost textu:

Před krajským úřadem opět vlaje sokolská vlajka

Před krajským úřadem opět vlaje sokolská vlajka

Vztyčení sokolské vlajky před Krajským úřadem Jihočeského kraje se konalo v pátek 8.října v rámci Památného dne sokolstva.

Vztyčení sokolské vlajky před Krajským úřadem
13. října 2021 - 07:30

Sokolům děkoval i první náměstek Talíř. "Dovolte mi, abych vám poděkoval za statečnost, kterou Sokolové opakovaně v naší historii prokázali, kdy se osvědčili jako obránci naší demokracie." První náměstek hejtmana František Talíř to řekl u příležitosti vztyčení sokolské vlajky před Krajským úřadem Jihočeského kraje, které se konalo v pátek 8. října v rámci Památného dne sokolstva, který si v tento den připomínáme.

V noci ze 7. na 8. října 1941 za tehdejší heydrichiády bylo při akci Sokol zatčeno 1 500 členů sokolské vrcholné organizace a krajských žup. Ti byli následně vyslýcháni, mučeni a odvezeni do koncentračních táborů, ze kterých se nikdo z nich už nevrátil. Činnost Sokola byla následně zakázána, protože jej nacisté považovali za „nejnebezpečnější protistátní organizaci“.K přítomným Sokolům i dalším hostům pronesl náměstek Talíř i tato slova: „Chtěl bych poděkovat i vám, že pokračujete a navazujete na sokolské ideály a tradici. Právě spolkový život, který Sokolové představují, dává naší společnost dohromady. A to je v rozdělené společnosti, jakou je ta naše, zvlášť potřeba."

Jihoceskenovinky.cz informoval Bc. David Hocke za Krajský úřad Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jihoceskenovinky.cz foto:d.hocke,kú)