Svátek má: Aleš

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukce mostu dr. Edvarda Beneše v Českém Krumlově

Rekonstrukce mostu dr. Edvarda Beneše v Českém Krumlově

Benešův most je jednou ze tří přístupových cest do historického centra Českého Krumlova, proto je klíčový pro zajištění jeho obslužnosti, ale i jeho dostupnosti pro obyvatele a návštěvníky.

Most dr. Edvarda Beneše
20. února 2024 - 07:30

V současné době se tento most nachází ve špatném stavebně – technickém stavu, je zde umístěno provizorní zábradlí a s ohledem na jeho stavební stav, který je klasifikován stupněm VI. - velmi špatný, je snížena jeho nosnost. Rekonstrukce mostu je pro zajištění jeho funkčnosti a dostatečné bezpečnosti nevyhnutelná a neodkladná.

Do konce března by město mohlo vybrat dodavatele stavebních prací. Samotná rekonstrukce, jejíž cena je odhadována na 33,3 mil. Kč, by měla začít v září 2024 a skončit v dubnu 2025. Významnou část nákladů by mohla pokrýt dotace z Krajského investičního fondu.

V současné době není k dispozici žádný jiný národní ani evropský dotační program, v rámci kterého by bylo možné na rekonstrukci Benešova mostu získat finanční podporu. „Pokud se městu nepodaří získat finanční podporu z Krajského investičního fondu, bude muset omezit své další plánované investice a projekty, aby bylo schopno jeho rekonstrukci zafinancovat z vlastního rozpočtu,“ uvádí místostarosta Zbyněk Toman.

Most dr. Edvarda Beneše byl postaven v roce 1937, rekonstrukce se dočkal o 14 let později. Při této velké opravě v roce 1951 došlo například ke změně povrchu vozovky. Drobné opravy a zavěšování sítí se na mostě prováděly postupně.

„Hlavním problém tohoto mostu je dlouhodobé zatékání do nosné konstrukce a na úložné prahy spodní stavby, to způsobilo, že stav železobetonových konstrukcí je velmi špatný (korbonatace betonu a koroze výztuže) a stav ložisek dokonce havarijní,“ vysvětluje investiční technik Karel Jirovec. „Dojde tedy k výměně celé nosné konstrukce mostu a bude nezbytná i úprava spodní stavby se zesílením jejího založení,“ doplňuje.

Cílem rekonstrukce je vrátit mostu jeho vzhled z doby původního projektu a zvětšit průtočnou kapacitu, aby most pod svou nosnou konstrukcí bez problému převedl 20letou vodu.Rekonstrukce mostu bude probíhat v jedné etapě. „Vzhledem k umístění mostu v blízkosti historického centra je plánováno zbudování mostního provizoria na povodní straně mostu, které bude využívané pouze automobily s šířkou do 2,2 m bez omezení hmotnosti a pěšími. Provoz po provizoriu bude řízen semafory. Ostatní doprava bude vedena po jiné trase,“ říká Jan Sládek z Odboru dopravy a silničního hospodářství.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Andrea Hakenová z Městského úřadu Český Krumlov.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.měú)Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano
transparent.gif transparent.gif
16%
Ne
transparent.gif transparent.gif
69%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%