Svátek má: Žofie

Regiony

Velikost textu:

Senioři z Dobré Vody budou mít vlastní malou elektrárnu

Senioři z Dobré Vody budou mít vlastní malou elektrárnu

Vlastní elektrárnu přímo u domu budou mít od září senioři v Domově důchodců na Dobré Vodě.

Domov důchodců Dobrá Voda
13. dubna 2021 - 07:30

Ta bude fungovat jako tzv. kogenerační jednotka, tedy vedle dodávky elektřiny dokáže budovu pro několik stovek lidí i vytápět. Nové zařízení vyjde na sedm miliónů a kompletně ji dodá společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Moderní způsob vytápění a výroby elektřiny bude od září využívat Domov důchodců na Dobré Vodě. Nová kogenerační jednotka dokáže pracovat s účinností kolem 90 procent, tedy až třikrát větší něž je účinnost klasických elektráren. Pro provozovatele domova to znamená finanční úsporu a minimální dopady na životní prostředí.

„Zajištění komfortu našich klientů a zachování okolní přírody nás motivuje k hledání energeticky úsporných řešení s dlouhodobým ekologickým přínosem. To jsou důvody, proč jsme se rozhodli vyměnit starou kogenerační jednotku za novou, výkonnější s využitím metody design&build,“ vysvětluje ředitelka domova důchodců Jana Zadražilová.

Nová kogenerační jednotka je důležitá i pro energetickou nezávislost celé budovy. Například při výpadku proudu zajistí dostatečný výkon pro záložní napájení například osvětlení, provozu kuchyně a výtahů.  

„Při řešení této zakázky vycházíme ze současné spotřeby energie a budoucích nároků. Nejlépe jim odpovídá kogenerační jednotka na zemní plyn o elektrickém výkonu 160 kWe. Celková účinnost zdroje bude minimálně 93 procent, “ říká Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA a.s.

V Temelíně usadili na pozici obří separátory

V sociálním zařízení v Dobré Vodě bydlí téměř 250 seniorů, o které pečuje tým 200 zaměstnanců. Bylo postaveno v 60. letech minulého století. Od té doby prošlo řadou rekonstrukcí, tak aby odpovídalo současným požadavkům. Realizace podkrovní nástavby z roku 2002 je hodnocena velmi kladně i z hlediska urbanistického a architektonického. Podkroví s převahou dřeva citlivě zapadá do okolního přírodního prostředí lesoparku a lesa, který je klienty mimořádně oceňován.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:Domov důchodců Dobrá Voda)