Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy

České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí.

Temelín
4. prosince 2023 - 07:30

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takový je hlavní závěr periodického auditu mezinárodní společnosti Det Norske Veritas. Prestižní ekologický certifikát pro oblast řízení ochrany životního prostředí drží temelínská elektrárna nepřetržitě od roku 2004, Dukovany pak od roku 2001.

V Jaderné elektrárně Temelín se auditoři zaměřili na celý systému ochrany životního prostředí. V praxi to znamenalo prověření souladu systému s legislativou, kontrolu dokumentace, ale i jak ochranu životního prostředí elektrárna prakticky naplňuje během provozu. Auditoři například kontrolovali, jak elektrárna nakládá s odpady, pracuje se surovou a odpadní vodou nebo jak probíhá její úprava. 

„Audit potvrdil, systém ochrany životního prostředí elektrárny je velmi vyspělý a efektivní. Díky tomu elektrárna dokáže trvale dosahovat shodu s požadavky normy systému řízení ochrany životního prostředí. A především v praxi zajistit provoz šetrný k životnímu prostředí. Důležitou roli přitom hraje i péče o zařízení a zajištění dostatečného počtu kvalifikovaného personálu,“ konstatoval vedoucí týmu auditorů z mezinárodní certifikační společnosti Det Norske Veritas Zdeněk Grabmüller.

Ekologický audit proběhl přibližně měsíc poté, co elektrárnu prověřovaly dvě desítky mezinárodních odborníků v rámci mise WANO (Sdružení provozovatelů jaderných elektráren). „Obě elektrárny provozujeme s maximálním důrazem na bezpečnost a kvalitu, což znamená i ochranu životního prostředí. Navíc nechceme zůstat stát na místě, ale jít dopředu a průběžně se zlepšovat. A k tomu nám například mezinárodní mise a audity poskytují důležitý pohled zvenčí,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ.

Ročně ČEZ v Temelíně do oblasti ochrany životního prostředí investuje desítky miliónů korun. „Jde o celou řadu projektů, od zateplování budov, přes vlastní úspory energií, vody nebo efektivitu provozu až třeba po horkovod do Českých Budějovic. Díky jeho provozu by v Českých Budějovicích mělo dojít k roční úspoře až 80 tisíc tun CO2,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín

Ročně se díky oběma jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.Elektrárna Temelín je držitelem certifikátu systému řízení ochrany životního prostředí (EMS certifikát) od roku 2004. Nový certifikát má platnost na tři roky. Každý rok pak elektrárna musí plnění požadavků mezinárodní normy auditorům prokázat během dílčích auditů. Na jihu Čech patří mezi deset firem, které podle auditorů Det Norske Veritas GL splňují mezinárodní ekologické požadavky.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták tiskový mluvčí JE Temelín, ČEZ, a. s.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.m.sviták)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
44%
Ne
transparent.gif transparent.gif
29%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%