Svátek má: Ignác

Regiony

Velikost textu:

Temelín pokračuje v posilování proticovidových opatření

Temelín pokračuje v posilování proticovidových opatření

Pět speciálních teploměrů na hlavním vstupu a jeden na záložním průchodu do areálu elektrárny nově měří tělesnou teplotu každého vcházejícího člověka.

Teplotu na vstupu měří nově automaticky
20. února 2021 - 07:30

Automatické měření nahradí hasiče, kteří ji ověřovali necelý rok. Podobný systém také připravují v Jaderné elektrárně Dukovany.

Sundat čepici, helmu, brýle. To jsou příklady povinností, které v souvislosti s měřením teploty čekají na každého, který vstupuje do areálu elektrárny. Vše přitom probíhá rychle a jednoduše. Automatickému teploměru umístěnému v rámu detekce kovů stačí zlomek vteřiny, aby dokázal tělesnou teplotu vyhodnotit. Hodnotu, při které bude pracovník zastaven, stanovilo vedení elektrárny na 37,5 °C.

„Konkrétní hodnotu pracovníci fyzické ochrany neuvidí. Budou mít jen informaci, že došlo k překročení referenční teploty. V takovém případě budou měření s určitým odstupem opakovat. Pokud se zvýšená teplota potvrdí, kontaktuje pracovník svého vedoucího, lékaře a opustí lokalitu,“ upřesnil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Hasiči teplotu měří od jara loňského roku, nepřetržitě 24 hodin denně. Každý den zvládají stovky měření. Ještě v prvních dnech provozu automatického měření budou hasiči v měření pokračovat. „Do doby, než si ověříme, že nový systém naplňuje naše očekávání, budeme souběžně využívat obě metody. Hasičům děkuji, odvedli dobrou práci,“ doplnil Jan Kruml.

Hasiči pomáhali řešit koronavirová opatření i v okolí elektrárny

Vedle toho ČEZ v jaderných elektrárnách preventivně testuje případné bezpříznakové pracovníky. „Například v Temelíně jsme provedli přes tisícovku testů. Ty plní svůj účel, protože dokázaly zachytit osm bezpříznakových, ale pozitivních pracovníků. Temelín, ale i Dukovany jsou součástí kritické infrastruktury, proto jdeme s ochrannými opatření téměř vždy nad rámec běžných standardů,“ zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

České jaderné elektrárny Temelín a Dukovany patří mezi klíčové prvky kritické infrastruktury České republiky. Tomu odpovídají i přijatá ochranná opatření v souvislosti s nemocí COVID-19. Kromě preventivního testování zaměstnanců, je to například práce z domova, měření teploty u vstupu, povinnost nošení roušek, nebo třeba oddělení míst v jídelnách.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:m.sviták)