Svátek má: Žofie

Regiony

Velikost textu:

Výcvik leteckých záchranářů se uskutečnil na základně Kryštof 13

Výcvik leteckých záchranářů se uskutečnil na základně Kryštof 13

V minulém týdnu se ve dnech 12.-15. 4. 2021 uskutečnil na Letišti České Budějovice pokračující výcvik Letecké záchranné služby JčK se zaměřením na plnění úloh HEC (Human External Cargo).

Výcvik Letecké záchranné služby JčK
22. dubna 2021 - 07:30

Metodického zaměstnání se zúčastnili tři piloti, devět leteckých záchranářů LZS JčK, čtrnáct lékařů LZS JčK, šest příslušníků HZS JčK a instruktoři společnosti DSA a.s.

Primárním úkolem výcviku bylo rozšíření dovedností týmu LZS při plnění úkolů HEC s využitím tzv. proměnného podvěsu – techniky, kdy se záchranáři k pacientovi v nepřístupném terénu dostávají za pomoci slanění z pod břicha vrtulníku. Cílem cvičení je dosažení efektivní a hlavně bezpečné součinnosti posádky LZS při nasazení v exponovaném terénu s využitím speciálních technik transportu osob v podvěsu pod vrtulníkem.

První den byl věnován teoretické přípravě, ověření znalostí postupů HEC a nácviku letových činností v bezpečném prostoru základny Kryštofa 13. Druhá část nácviku speciálních činností již probíhala na vybraných lokalitách areálu Letiště České Budějovice a.s.

Speciální činnosti HEC, umožňující dostat profesionální zdravotnickou péči v krátkém čase k postiženému, využívá Letecká záchranná služba několikrát ročně. V rámci Jihočeského kraje se nejčastěji jedná o případy, kdy se pacient nalézá v náročném terénu, jako například skalní útvary okolo vodních ploch, strmé svahy nebo rozsáhlé zalesněné plochy bez pozemních komunikací. V letošním roce jsme tyto speciální činnosti již využili dvakrát, a to při zásahu u zraněného muže na Kleti a podruhé na Orlické přehradě u případu probořených osob na ledu.Zdravotnická záchranná služba JčK děkuje: Letišti České Budějovice a.s. za umožnění výcviku v areálu letiště a Společnosti DSA a.s. za spolupráci a lektorskou činnost.


Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje,  České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:zzs)