Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Rusko snižuje investice do amerického dluhu

Rusko snižuje investice do amerického dluhu

Rusko podle zpráv amerického ministerstva financí snížilo své investice do státního dluhu USA o třetinu.

Ilustrační foto
20. ledna 2022 - 11:15

V listopadu se ruské investice do amerických vládních dluhových cenných papírů snížily o 1,3 miliardy USD z 3,7 miliardy USD na 2,4 miliardy USD.

V roce 2013 přesáhly ruské investice do amerických státních dluhopisů 150 miliard dolarů. V dubnu 2018, uprostřed přísných sankcí, ruské investice do státních dluhopisů Spojených států klesly téměř o polovinu, z 96,1 miliardy USD na 48,7 miliardy USD. Od té doby neustále klesají.

Toto rozhodnutí Moskvy má minimálně dva důvody.

Za prvé, spolehlivost závazků amerického ministerstva financí neustále klesá kvůli skutečnému zhoršování ekonomické situace a riziku další finanční krize ve Spojených státech.

Za druhé, vztahy mezi Washingtonem a Moskvou se kriticky zhoršují. V důsledku toho se Kreml snaží vyhnout blokování ruských státních fondů ve Spojených státech v případě ozbrojeného konfliktu ve východní Evropě.


Spojené státy prostřednictvím hrozby sankcí neustále signalizují, že jsou připraveny k tomuto kroku. Dříve Washington opakovaně dělal totéž s finančními prostředky jiných států, které byly uloženy ve Spojených státech.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%